Nowy numer 4/2021 Archiwum

Trudne kolędowanie

Kolędy? Nuda, nie kryje młode pokolenie. Jak pomóc im je polubić?

Nie jest źle z maluchami. Kilkulatki jeszcze potrafią bawić się, śpiewając o Jezusie, wokół którego stajenka, cielęta i owce. Starsze w miarę chętnie wyśpiewują te skoczne, ale na refleksyjnych ziewają. Młodzież nie chce śpiewać ani grać żadnych. Trudno ją wciągnąć w kolędowanie. Okazję można stworzyć. Grzegorz Wypych, właściciel szkoły muzycznej Music Heaven w Koszalinie, od czterech lat przygotowuje uczniów do występu złożonego z kolęd i pastorałek. Także w tym roku, 20 grudnia, koncert „Słodkie kolędowanie” zagościł na scenie Klubu 105 przy koszalińskim centrum kultury. Dochód z imprezy, a są nim słodycze, trafił do paczek podopiecznych świetlicy Caritas.

Sugerować, aranżować

Dla muzykujących uczniów „Słodkie kolędowanie” to okazja do wypróbowania się w świetle reflektorów i przy profesjonalnym nagłośnieniu. Haczyk? Tak. Przydatny, bo nastolatki boczą się na kolędowy repertuar. – Starsze dzieciaki są z kolędami na bakier. 70 proc. tych, z którymi pracuję, nie ma na nie ochoty, wręcz odnoszę wrażenie, że w ogóle nie przepadają za świętami. Niektórzy wprost o tym mówią. Nie interesuje ich, że potem będą mogli zagrać kolędę w domu w czasie świąt – mówi muzyk.

Choć diagnoza go rozczarowuje, stara się nie robić nic na siłę. – Tyle że kiedy widzę opór, sugeruję: warto. Potem niektóre dzieci, na szczęście, zmieniają zdanie. Rolą nauczyciela jest pokazać uczniowi to, czego ten jeszcze nie dostrzega. Na przykład, że kolędowy temat muzyczny jest świetnym materiałem do nowoczesnej aranżacji. A takich oczekują amatorzy gitary elektrycznej z Music Heaven. – Musiałem tak zaaranżować kolędę, żeby chcieli się za nią wziąć – zdradza Grzegorz Wypych. – Bo zwykłych kolęd grać nie będą. Ale już z przesterami, na heavymetalowo, to tak, chcą.

Uczyć, rozmawiać

Anna Cherbetko kolejny rok przygotowuje dzieci ze świetlicy Caritas w Koszalinie do kolędowania. To „Słodkie” jest dobrym pretekstem. – Zależy nam, żeby dzieci poznawały tradycję świąt Bożego Narodzenia – wyjaśnia. – Realizujemy to nie tylko poprzez naukę kolęd, ale też wystawiamy jasełka, organizujemy Wigilię. To wszystko sprawia, że na świetlicy dużo rozmawiamy o świątecznych tradycjach. Opiekunka Weronika Sypień zauważa, że dzieci nie znają zbyt dobrze kolęd z domu. – No i nie chcą śpiewać tych spokojnych, refleksyjnych. Jeśli już, to te żywe kolędy albo jeszcze bardziej pastorałki – mówi. Prócz uczniów i przyjaciół „Music Heaven” oraz caritasowskich podopiecznych w „Słodkie kolędowanie” włączyły się w tym roku czterolatki z przedszkola „Happy days”. Te ostatnie dają z siebie wszystko na scenie, jednak opiekunki nie ukrywają: maluchom lepiej idzie śpiewanie pastorałek niż polskich kolęd. Przedszkolanka Magdalena Wypych widzi tu rolę nauczycieli. – Powinniśmy szerzyć tradycje związane ze świętami Bożego Narodzenia, i to już od przedszkola – zauważa. – Zwłaszcza że rodzice przedszkolaków są bardzo otwarci na różne inicjatywy i można im wiele zaproponować. Tak jak pani Annie, mamie Natalki i Mai, która cieszy się, że jej córki są w przedszkolu zaznajamiane z tradycją. – Tam spędzają więcej czasu niż w domu, zresztą na zajęciach grupowych maluchy są bardziej aktywne, można to wykorzystać. W domu rodzicom brakuje czasu na taką edukację – stwierdza. Jest przekonana, że jako członkowie społeczeństwa w większości katolickiego, dzieci powinny poznawać religijne tradycje w placówkach oświatowych. A gdy dorosną, może wykorzystają te umiejętności. Jak Łukasz Wolski z II LO w Koszalinie, który wystąpił w Klubie 105 z pieśnią „Mario, czy ty wiesz?”, a kilka miesięcy temu wyśpiewywał ewangeliczne strofy jako uczestnik I Koszalińskich Warsztatów Gospel. Nastolatkowi podoba się, że muzyka inspirowana religijnie jest obecna na współczesnych scenach. – Fajnie, że ludzie nie rezygnują z repertuaru religijnego. Warsztaty tego typu, koncerty są okazją, żeby tę muzykę polubić, przekonać się, że jest nie tylko ważna, ale też fajna.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama