Ostro powiało nad Bałtykiem

Wiatr słabnie, ale nadal obowiązuje alarm sztormowy. Bałtyk jest przepełniony, utrzymuje się wysoki stan rzek. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił czerwony alert hydrologiczny.

Silny wiatr i wysoka fala, zalane plaże, woda wlewająca się na deptaki to skutki niżu, który przetoczył się nad Wybrzeżem. Sztorm osiągał 11 stopni Beauforta, fale dochodziły nawet do wysokości 6 m. Od kilkudziesięciu godzin strażacy walczą ze skutkami wichury, którą nad Polskę przyniósł niż Axel.

Poziom wody przekroczył stan alarmowy we wszystkich portach. Bardzo złe warunki panowały w porcie w Darłowie. Woda wdarła się na ląd. Wichura wyrządziła znaczne straty na nabrzeżu w Darłówku. Służby układały worki z piaskiem, żeby nie dopuścić do podtopień. 

- To było ciężkie popołudnie i noc dla służb, ale sytuacja jest już opanowana, wiatr słabnie, woda opada - informuje Jerzy Pater z Zarządu Portu Morskiego w Darłowie.

Woda przelewa się także na nabrzeżu przy kołobrzeskiej latarni morskiej, wczoraj zalana była część portu jachtowego i bulwar nad Parsętą. Silny wiatr przewrócił drzewo, które runęło na parkujące samochody.

Ostro powiało nad Bałtykiem   Zalane zostały nabrzeża i doszło do podtopień. Hubert Bierndgarski W Ustce poziom wody w porcie przekroczył stan alarmowy i był na poziomie ponad 6 metrów. W wyniku „cofki” zalana została wschodnia strona portu, po zachodniej silne fale zerwały kostkę brukową.

Interwencje służb mundurowych nie ograniczały się wyłącznie do walczenia ze skutkami sztormu. Trzeba było pilnować także gapiów, którzy nie bacząc na zagrożenia, koniecznie chcieli robić zdjęcia i filmy.

- Poziom wody się ustabilizował, nadal jest wysoki, ale nie zagraża bezpieczeństwu - uspokaja także Hubert Bierndgarski z Zarządu Portu Morskiego w Ustce.

Sytuacja jest opanowana, wiatr słabnie, chociaż nadal może ostro powiać. W Ustce porywy osiągają 90 km/h, 60 km/h w Koszalinie i Kołobrzegu.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego, najwyższego stopnia. Alerty obowiązują w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim. Porywy wiatru nadal są duże. Sytuacji nie poprawia padający śnieg i niska temperatura. W województwach zachodniopomorskim i pomorskim jeszcze przez najbliższe kilka godzin kilka tysięcy odbiorców pozostanie bez prądu.  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI: