W Koszalinie wręczono doroczne nagrody prezydenta miasta. Wśród nagrodzonych jest ks. Radosław Siwiński, prezes Stowarzyszenia Dom Miłosierdzia.
Koszalińskie Orły trafiły do pięciu laureatów w kategoriach: gospodarka, kultura, sport, edukacja i społeczna odpowiedzialność.
Za działalność w sferze gospodarczej „orła” dostała firma Meden-Inmed sp. zoo za innowacyjność rozwiązań oraz zbudowanie marki rozpoznawalnej na rynku krajowym i zagranicznym. Koszalińska firma od ćwierćwiecza istnieje na rynku medycznym, a długoletnie doświadczenie i solidność ugruntowały jej pozycję lidera zarówno w roli producenta jak i dystrybutora profesjonalnej aparatury medycznej. Jednym z największym osiągnięć firmy jest współpraca z Fundacją Rozwoju Kardiochirurgii przy opracowaniu projektu lekkiego robota Robin Heart stosowanego podczas operacji endoskopowych. W tym roku robot ten ma być eksperymentalnie zastosowany klinicznie przez dr. n. med. Grzegorza Religę.
W kategorii społeczna odpowiedzialność doceniony został ks. dr Radosław Siwiński, twórca niezwykłego miejsca na mapie Koszalina, ale i całej diecezji. Wraz z grupą przyjaciół stworzył Dom Miłosierdzia Bożego – miejsce otwarte na każdą ludzką biedę, w którym osoby znajdujące się w przeróżnych potrzebach zostają objęte długotrwałym i kompleksowym wsparciem. Nad pomocą w wyjściu z trudności i znalezieniu ich przyczyn współpracuje sztab fachowców: pracownicy socjalni, prawnik, doradcy zawodowi, a także psychologowie i terapeuci. Stowarzyszenie, którego jest prezesem podejmuje rozmaite działania ewangelizacyjne i charytatywne. Najnowszym projektem jest „Kawiarnia z duszą”.
Dziękując za nagrodę ks. Siwiński mówił, że statuetka ta należy się tysiącom osób, także mieszkańcom Koszalina, bez których nie możliwe byłoby podejmowanie się kolejnych dzieł:
Koszalińskie Orły
Ks. Radosław Siwiński nagrodzony w kategorii społeczna odpowiedzialność.
Karolina Pawłowska
Za konsekwentny rozwój artystyczny oraz znakomity debiut na polskiej scenie muzyczne statuetkę otrzymała Daria Zawiałow. Karierę muzyczną rozpoczęła w wieku 7 lat w programie „Od przedszkola do Opola”. Później było zwycięstwo w finale „Szansy na Sukces”, udział w programach „Mam Talent” i „X-Factor” oraz wiele nagród krajowych i międzynarodowych. Ubiegły rok był szczególny dla młodej wokalistki. Wygrała Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej w Toruniu, była finalistką Festiwalu Pamięci Andrzej Zauchy w Bydgoszczy oraz wystąpiła na opolskim festiwalu w koncercie Debiuty 2016. Teraz pracuje nad debiutanckim albumem, który ma się ukazać już w marcu.
Statuetkę za osiągnięcia sportowe otrzymał Maciej Sochal, złoty medalista igrzysk paraolimpijskich. Pchnięcie kulą i rzut maczugą zaczął uprawiać pod kierunkiem trenera Aleksandra Popławskiego w 2003 r. W trakcie wieloletniej kariery wywalczył szereg medali Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy, startował w igrzyskach paraolimpijskich w Atenach, Londynie i Rio de Janeiro. Z ubiegłorocznych zmagań przywiózł złoty medal posyłając maczugę na odległość
„Orła” za sukcesy w edukacji prezydent przyznał dyrekcji i nauczycielom Gimnazjum nr 11 im. Lotników Polskich. Placówka otrzymała wyróżnienie za znakomite rezultaty kształcenia, rozwój i eksponowanie indywidualnego potencjału uczniów oraz determinację w kształtowaniu prospołecznych i patriotycznych postaw. Jej uczniowie odnoszą sukcesy w konkursach przedmiotowych, mają osiągnięcia artystyczne i sportowe.
Nagrodzonym gratulowali prezydent Piotr Jedliński oraz bp Krzysztof Włodarczyk, który składając koszalinianom życzenia jako wzór do naśladowania na nowy rok wskazywał św. brata Alberta. Rok 2017 został ogłoszony przez sejm rokiem poświęconym zakonnikowi, który poświęcił się służbie ubogim.
Koszalińskie Orły
Bp Krzysztof Włodarczyk
Karolina Pawłowska
Noworoczne spotkanie było również okazją do podsumowania, co udało się zdziałać w Koszalinie i jakie wyzwania stoją przed miastem w nowym roku.
Galę uświetnił występ koszalińskich filharmoników.