Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Akatyst dla jedności

Nabożeństwo ekumeniczne w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbyło się także na Świętej Górze Polanowskiej. W modlitwie wzięło udział ok. 50 osób.

Spotkaniu 21 stycznia przewodniczył bp Krzysztof Zadarko. Oprócz gospodarza miejsca, o. Janusza Jędryszka, franciszkanina, w sanktuarium z wiernymi różnych obrządków modlili się: ks. prof. Janusz Bujak - diecezjalny referent ds. ekumenizmu, ks. Dominik Gzieło - proboszcz parafii polskokatolickiej w Bukowie Morskim oraz ks. Mikołaj Lewczuk - proboszcz parafii prawosławnej w Koszalinie.

Tradycyjnie, w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, w sanktuarium na Świętej Górze Polanowskiej odśpiewany został Akatyst, czyli hymn liturgiczny, w tym przypadku ku czci Matki Bożej, pochodzący z tradycji wschodniej. Akatyst wykonywała grupa z Lęborka i z Trójmiasta.

Bp Krzysztof Zadarko przypomniał, że Akatystu nie należy traktować jako wybitnego i wyjątkowego eksponatu historycznego, ponieważ przede wszystkim jest on modlitwą.

- Jest wyrazem śpiewającej duszy, która dostrzega obecność tej wyjątkowej postaci, jaką jest Matka Najświętsza. Jest próbą wyśpiewania niezgłębionej tajemnicy Boga, który objawił się w historii - powiedział biskup.

Temat historii był też głównym wątkiem homilii biskupa. Nawiązując do hasła przewidzianego na kolejny dzień Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, którym jest zdanie: "Oto wszystko czynię nowe" (Ap 21, 5), biskup zachęcał, aby historii nie traktować jedynie jako zbioru konkretnych wydarzeń, faktów, ale jako "miejsce" objawiania się Boga. Tylko w ten sposób na fakty związane z podziałem w łonie chrześcijaństwa można spojrzeć tak, aby je dzisiaj spróbować przezwyciężyć.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma