Nowy numer 37/2021 Archiwum

Antarktyczna i artystyczna

Na kilka dni przed rozpoczęciem swojej wielkiej antarktycznej przygody, w Kołobrzegu, swoim porcie macierzystym, uczestnicy wyprawy opowiadali o projekcie Trzy Sztuki w Antarktydzie.

Na pokład jachtu obierającego kurs na Antarktykę zapakują się m.in. lider zespołu „Raz Dwa Trzy” Adam Nowak i fotograf ekstremalny Bartosz Stróżyński. Artystów będą wspierać: Paweł Drozd, dziennikarz Programu III PR, operatorzy filmowi oraz załoga techniczna. Jak mówią będzie to bezprecedensowe przedsięwzięcie w polskiej kulturze, sztuce i świecie mediów. Zamierzają przekraczać rozmaite granice, nie tylko geograficzne.

- To także granice wytrzymałości, gdyż zarówno warunki atmosferyczne, jak i kilkutygodniowe przebywanie w dużym gronie na niewielkiej przestrzeni będą nie lada wyzwaniem. Przede wszystkim jednak będzie to przekraczanie granic sztuki. Każdy z nas reprezentuje inną dziedzinę, a razem stworzymy coś wyjątkowego, czego nikt wcześniej nie dokonał - mówi Bartosz Stróżyński, inicjator przedsięwzięcia.

Jego efektem ma być m.in. koncert, którego repertuar powstanie podczas liczącego 15 tys. km rejsu, między wachtami i obowiązkami załoganta.

- Jeśli uda mi się skłonić istoty żyjące do wysłuchania koncertu i jeśli choć jeden pingwin zamacha z radości skrzydełkami to będzie duża przyjemność dla mnie - przyznaje ze śmiechem Adam Nowak. Nie tylko jednak pingwiny będą mogły słuchać artysty, bowiem koncert transmitowany będzie na żywo przez Polskie Radio. 

Na pokładzie jachtu znajdzie się też ciemnia fotograficzna. - Od dawna byłem zafascynowany fotografią kolodionową. Postanowiłem, że zdjęcia powstaną właśnie w tej technice, która jest dla mnie nowa, w której wszystko jest wyjątkowe, niepowtarzalne i nieprzewidywalne - mówi Bartosz Stróżyński.

W trakcie rejsu powstanie również film. Nad scenariuszem i zdjęciami czuwać będzie na jachcie Rafał Kolikow, zaś w kraju - Olaf Lubaszenko, który w ostatniej chwili z powodów zdrowotnych musiał zrezygnować z udziału w rejsie.

O szczegółach wyprawy i artystycznych zamierzeniach uczestnicy opowiadali w Kołobrzegu, w swoim porcie macierzystym, z którego wyruszali też na rejsy ćwiczebne po Bałtyku.

Blisko miesięczna wyprawa rozpocznie się 12 lutego lotem do Argentyny, skąd już na pokładzie jachtu Selma Expeditions artyści i członkowie załogi ruszą dalej na południe.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama