Nowy numer 2/2021 Archiwum

Co znaczy być wiernym do końca?

- Choć przegrywali bitwy, wygrali ostatecznie walkę o polską duszę i polską tożsamość - mówił bp Krzysztof Włodarczyk na Mszy św. otwierającej Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Słupku.

Po raz siódmy słupszczanie uczcili pamięć żołnierzy podziemia niepodległościowego przechodząc ulicami miasta. Wcześniej w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego uczestniczyli we Mszy św., której przewodniczył bp Krzysztof Włodarczyk.

- Co znaczy być do końca wiernym Bogu, wbrew systemowi, który z Bogiem walczył, który pozbawiał honoru, upadlał i chciał pozbawić prawa do wolnego kraju? Wspominając wyklętych chcemy także siebie o to pytać - mówił hierarcha.

Biskup przywołał również słowa prof. Henryka Elzenberga: „Sens walki powinien być mierzony nie jej szansami na zwycięstwo, lecz wartościami, w obronie których walka została podjęta”.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Bp Krzysztof Włodarczyk przewodniczył Mszy św. rozpoczynającej VII Pomorski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Karolina Pawłowska

Odczytano także list Andrzeja Dudy, prezydenta RP, skierowany do uczestników Marszu.

Po Mszy św. uczestnicy przeszli ulicami miasta, zatrzymując się na chwilę pod dawną siedzibą Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, gdzie widnieje tablica pamiątkowa. Złożono tam wiązanki kwiatów i odmówiono krótką modlitwę. Marsz zakończył się pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama