Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Co znaczy być wiernym do końca?

- Choć przegrywali bitwy, wygrali ostatecznie walkę o polską duszę i polską tożsamość - mówił bp Krzysztof Włodarczyk na Mszy św. otwierającej Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Słupku.

Po raz siódmy słupszczanie uczcili pamięć żołnierzy podziemia niepodległościowego przechodząc ulicami miasta. Wcześniej w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego uczestniczyli we Mszy św., której przewodniczył bp Krzysztof Włodarczyk.

- Co znaczy być do końca wiernym Bogu, wbrew systemowi, który z Bogiem walczył, który pozbawiał honoru, upadlał i chciał pozbawić prawa do wolnego kraju? Wspominając wyklętych chcemy także siebie o to pytać - mówił hierarcha.

Biskup przywołał również słowa prof. Henryka Elzenberga: „Sens walki powinien być mierzony nie jej szansami na zwycięstwo, lecz wartościami, w obronie których walka została podjęta”.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Bp Krzysztof Włodarczyk przewodniczył Mszy św. rozpoczynającej VII Pomorski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Karolina Pawłowska

Odczytano także list Andrzeja Dudy, prezydenta RP, skierowany do uczestników Marszu.

Po Mszy św. uczestnicy przeszli ulicami miasta, zatrzymując się na chwilę pod dawną siedzibą Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, gdzie widnieje tablica pamiątkowa. Złożono tam wiązanki kwiatów i odmówiono krótką modlitwę. Marsz zakończył się pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma