Nowy numer 29/2021 Archiwum

Czy wolno obrażać?

Z odpowiedzią na to pytanie będą musiały zmierzyć się władze Szczecinka. Proboszczowie miejscowych parafii wystosowali list otwarty w sprawie planowanego koncertu grupy "Behemoth".

List został doręczony burmistrzowi Szczecinka Jerzemu Hardie-Douglasowi, przewodniczącej Rady Miasta Katarzynie Dudź oraz dyrektorowi Samorządowej Agencji Promocji i Kultury Kamilowi Klimkowi.

Pod listem podpisali się wszyscy szczecineccy proboszczowie. W niedzielę 5 marca został on odczytany, w ramach ogłoszeń parafialnych, podczas wszystkich Mszy św. w mieście.

Podajemy treść listu:

"Obserwując medialną debatę na temat koncertu zespołu satanistycznego, w ramach festiwalu »Materiafest« w naszym mieście, jako środowiska tutejszych parafii katolickich wyrażamy głęboki smutek i niepokój zaangażowaniem instytucji kulturalnych i władz Szczecinka w tak kontrowersyjne przedsięwzięcie.

Jak wszystkim obywatelom naszej małej ojczyzny, również i nam zależy na rozwoju i promocji naszego miasta. Za błąd uznajemy jednak przekonanie organizatorów, że skandalizowanie jest dobrym spoiwem naszej społeczności i właściwą formą edukacji kulturalnej.

Papież Paweł VI zwracając się do artystów mówił: »Ten świat, w którym żyjemy, potrzebuje piękna, by nie pogrążyć się w rozpaczy. Piękno, tak jak prawda, napełnia serca ludzi radością, jest cennym owocem, którego czas nie niszczy, który jednoczy pokolenia i sprawia, że łączą się w podziwie«, zaś Fiodor Dostojewski pisał: »Ludzkość może żyć bez nauki, może żyć bez chleba, ale tylko bez piękna nie mogłaby dłużej żyć, bo nie byłoby więcej nic do zrobienia na świecie. W tym tkwi cały sekret, w tym zawiera się cała historia«.

Nie jest tajemnicą, że planowany gość wspomnianego festiwalu, buduje swój przekaz i wizerunek artystyczny na czymś zupełnie przeciwnym niż wspomniane wartości ogólnoludzkie. Ekspresję tej grupy muzycznej cechuje brzydota, obrażanie Boga, Świętych i uczuć religijnych chrześcijan, oraz sianie przy tym nienawiści i nihilizmu.

Mamy nadzieję, że organizatorzy przyjmą ten głos osób wierzących i ludzi dobrej woli nie jako akt nietolerancji, ale wyraz prawa do uzasadnionej dezaprobaty i wycofają się z tej głęboko prowokacyjnej i szkodliwej propozycji".

Koncert zespołu "Behemoth" miałby się odbyć w ramach festiwalu "Materiafest", który zaplanowany jest na wrzesień 2017 roku. Od początku, pomysł organizowania koncertu tej grupy oraz finansowania go z pieniędzy publicznych, budził kontrowersje i sprzeciw wielu mieszkańców Szczecinka.

Przypominamy polemikę "Gościa Niedzielnego" z burmistrzem Szczecinka, m.in. w tej sprawie - TUTAJ

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama