Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Skauting ze wszystkich sił

Można ich spotkać w Koszalinie, Słupsku, Kołobrzegu, Szczecinku, Sławsku i Biesowicach. W sumie w diecezji koszalińsko- -kołobrzeskiej jest ich ponad 150 – na razie.

Msza św. w kościele pw. św. Wojciecha, konferencja dla rodziców, harcerskie zbiórki. Na koniec przedstawienie o św. Bracie Albercie i wspólny apel. Tak w Koszalinie wyglądał Dzień Modlitw za Federację Skautingu Europejskiego, który 19 marca pod hasłem „Być dobrym jak chleb” zgromadził kilkudziesięciu młodych ludzi z całej diecezji. – Skauting proponuje wartości, które są uniwersalne i odpowiadają naturalnym potrzebom człowieka, dlatego sprawdzają się pod każdą szerokością geograficzną od 100 lat – tłumaczy o. Rafał Dudek, benedyktyn ze Starego Krakowa, duszpasterz skautów w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Wędrowanie z Księgą dżungli

Skauting obejmuje trzy gałęzie. Każda ma zajęcia dostosowane do poziomu i potrzeb młodego człowieka. Najmłodsze są wilczki, czyli dzieci w wieku od 8 do 12 lat. Na tym etapie wszystkie treści przekazywane są w formie zabawy opartej na „Księdze dżungli”. Zbiórki odbywają się raz na dwa tygodnie. Na czele gromady stoi najstarszy, dorosły człowiek – akela. Po Mszy św. na placu przed kościołem św. Wojciecha do zbiórki ustawiają się Miłosz Wasylew i Bruno Bukowski. Wilczki ze Sławska wspominają swoją pierwszą harcerską wizytę w lesie: – Bawiliśmy się, rozpaliliśmy ognisko. Nie chciało się wracać do domu, tak było fajnie. Aż trudno uwierzyć, że młodego człowieka można dziś oderwać od ekranu komputera czy smartfona. A jednak. – Wszystkie zbiórki odbywają się na łonie przyrody, blisko natury, w lesie, na polanie, na łące – podkreśla o. Rafał.

Dostępne jest 44% treści. Chcesz więcej? Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma