Kościół w mediach i media w Kościele

O przepływie informacji, parafii w internecie i duchownych w mediach społecznościowych rozmawiali 30 marca członkowie synodalnej Komisji ds. mediów. Proponowane rozwiązania mogłyby się przyczynić do poprawy komunikacji w Kościele lokalnym.

Podczas pierwszego spotkania powołani do prac synodalnych dziennikarze - świeccy i w koloratkach - zastanawiali się nad ogólnymi zagadnieniami, które chcieliby wziąć na warsztat komisji.

Najczęściej poruszaną sprawą były problemy komunikacyjne. Pomocą mogłyby być warsztaty dla księży, parafialnych webmasterów i młodzieży, które pomogłyby w „oswajaniu mediów”: zrozumieniu, czym są media, jakie mechanizmy nimi kierują i jak z nimi współpracować dla dobra Kościoła.

- Nie chodzi o to, żeby księża byli administratorami profesjonalnych stron internetowych czy żeby stali się specjalistami od public relation. Raczej o to, żebyśmy jako ludzie mediów, dziennikarze, podsunęli metody i strategie, podpowiadali pomysły parafiom i parafianom - mówi Justyna Prywer, dziennikarka koszalińskiego oddziału Telewizji Polskiej.

- Często zdarza się, że informacje o dobrych wydarzeniach w Kościele zwyczajnie nie docierają do dziennikarzy, albo docierają po czasie. Istotne jest, żeby księża wiedzieli, jak trafiać z informacją do mediów - zauważa ks. Dariusz Jaślarz. Jako były dziennikarz "Gościa Niedzielnego", a obecnie jako proboszcz niewielkiej wspólnoty parafialnej wie, ile wartościowych rzeczy przebiega bez medialnego echa tylko z powodu braku informacji o wydarzeniu.

Jak zauważa komisja warto byłoby zastanowić się nad stworzeniem diecezjalnego biura prasowego, a także sztabu kryzysowego, reagującego na konkretne problemy w Kościele.

Wśród podnoszonych zagadnień podkreślano również konieczność istnienia parafii w przestrzeni internetu, a więc posiadanie nawet najprostszych stron internetowych, które byłyby - co ważne - na bieżąco aktualizowane ogłoszeniami duszpasterskimi.

Rozmowa o internecie wywołała również problem funkcjonowania księży w mediach społecznościowych.

- To gorący i bardzo ważny temat. Nawet w instrukcji Konferencji Episkopatu Polski dotyczącej obecności księży w mediach z 2005 r. nie ma mowy o internecie. Dzisiaj, trzeba powiedzieć to otwarcie, niestety zdarza się, że obecność ta nie licuje z posługą kapłańską. Chodzi o odpowiedzialność i odpowiedź na pytanie, co można, a czego nie można, albo nie wypada - dodaje ks. Wojciech Parfianowicz, rzecznik kurii biskupiej.

Na kolejne spotkanie komisja ds. mediów zbierze się jeszcze przed wakacjami.

30 marca odbyło się także posiedzenie Komisji ds. ekonomicznych. W najbliższym czasie po raz pierwszy spotkają się jeszcze Komisje ds.: administracyjnych, charytatywnych oraz osób konsekrowanych.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..