Nowy numer 38/2021 Archiwum

Muzyczne rozważania wielkopostne

Odwiedzając pomorskie świątynie, chór złożony z przyszłych lekarzy, pielęgniarek i farmaceutów odkrywa przed słuchaczami bogactwo muzyki pasyjnej.

W tym roku muzyczną ucztę chórzyści przygotowali dla mieszkańców Białogardu, Koszalina i Kołobrzegu. – To muzyczne zaproszenie do zatrzymania się na chwilę, do zasłuchania i przygotowania do nadchodzących świąt – mówi prof. Przemysław Pałka, dyrygent i dyrektor artystyczny Chóru Uniwersytetu Medycznego z Poznania. Najpierw kolędowali, od 4 lat zaś odkrywają przed słuchaczami na Pomorzu bogactwo muzyki pasyjnej. – To temat podejmowany przez rozmaitych kompozytorów na przestrzeni wieków, także współczesnych, zatem repertuar jest szeroki. To utwory niezwykle refleksyjne, poruszające, ale i takie, w których brzmi już zmartwychwstanie.

Obok „Lacrimosy” Mozarta, której wykonanie dedykujemy św. Janowi Pawłowi II, przypominając kolejną rocznicę śmierci papieża, zabrzmi również „In Paradisum”, niezwykle pogodny fragment innego requiem Gabriela Fauré – dodaje dyrygent. – Muzyka Wielkiego Postu jest piękniejsza, delikatniejsza, bardziej poruszająca, bo dotyka tego, co jest najważniejsze dla chrześcijanina: zmartwychwstania Pańskiego. Koncerty pasyjne, na które zapraszamy to swego rodzaju rekolekcje muzyczne, w które warto się zasłuchać – zauważa Paweł Mielcarek, organizator koncertów medyków na Pomorzu, i zaprasza już na przyszły rok, na jubileuszowe tournée i szykowaną niespodziankę. – Medycy przygotują ją wspólnie z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Koszalińskiej. Będzie to wielkie dzieło muzyczne. Jakie – jeszcze nie zdradzę, ale zapewniam, że warto będzie wybrać się na kolejny wielkopostny koncert – dodaje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama