Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Koszalińsko-Kołobrzeski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • ARCHIWUM
  • GALERIE
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 27/2025
    GN 27/2025 Dokument:(9330207,Ideologie systemowe )
  • GN 26/2025
    GN 26/2025 Dokument:(9321844,Drużyna Augustyna )
  • Mały Gość 7/2025
    Mały Gość 7/2025 Dokument:(9301210,Verso l'alto – zawsze w górę! Im wyżej dotrzemy, tym więcej zobaczymy.)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
  • Gość Extra 2/2025 (12)
    Gość Extra 2/2025 (12) Dokument:(9271942,Oczy Serca)
koszalin.gosc.pl → Wiadomości z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej → To początek przygody

To początek przygody przejdź do galerii

Natalia Tarnogrodzka, Alicja Rink i Sandra Sochan to zwyciężczynie etapu diecezjalnego Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej organizowanego przez Civitas Christiana. Podczas finałowego starcia w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie pokonały ponad 70 swoich kolegów i koleżanek z całej diecezji, wyłonionych podczas zmagań na etapie szkolnym.

 
Najlepsza siódemka tegorocznych zmagań konkursowych. Karolina Pawłowska /Foto Gość

W tym roku przedmiotem pytań były Księga Daniela oraz Apokalipsa św. Jana. W teście przygotowanym na etap diecezjalny można było zdobyć w sumie 90 punktów.

Najbliżej maksymalnego wyniku była Alicja Rink która zdobyła 78,5 pkt. Razem z nią do części ustnej, z której punktacja decydowała o ostatecznych wynikach, zakwalifikowali się jeszcze: Piotr Bartoszek, Natalia Wilk, Paweł Smoliński, Sandra Sochan, Natalia Tarnogrodzka i Kacper Patan.

Żeby dostać się do ścisłego finału, trzeba było bezbłędnie odpowiedzieć na trzy pytania: co w wizji Jana symbolizuje 7 gwiazd trzymanych przez Syna człowieczego, jakie wymiary miał posąg wzniesiony przez Nabuchodonozora i z jakich materiałów zrobiony był posąg w jego śnie.

Bez problemu wybrnęły z tego zadania dwie uczennice koszalińskich liceów oraz uczennica szczecineckiego Zespołu Szkół Technicznych. Ostatecznie pierwsze miejsce zdobyła Natalia Tarnogrodzka z II LO im. Broniewskiego w Koszalinie, wyprzedzając koleżankę z I LO im. Dubois, Alicję Rink i Sandrę Sochan ze Szczecinka.

- Nie spodziewałam się zupełnie! Po etapie pisemnym byłam przekonana, że dalej nie awansuję! - mówi najlepsza biblistka diecezji. Zwycięstwo dało jej ostatnie pytanie: do których Kościołów Azji Mniejszej Jan skierował otrzymaną wizję?

- Odetchnęłam z ulgą, jak je usłyszałam! Było wyjątkowo proste!- cieszy się Natalia. Przyznaje, że na konkursie znalazła się trochę… przypadkiem. - Bo może pierwszy raz ktoś mi pokazał, że są konkursy biblijne. I raczej nie czytam na co dzień Pisma Świętego. Ta lektura została trochę wymuszona, ale to nie jest zwykła książka. Myślę, że to początek mojej przygody z Biblią - dodaje.

Jak podkreśla wielu uczestników biblijnych zmagań, w tym konkursie wygrywają nie tylko zdobywcy trzech pierwszych miejsc.

- Czytam Pismo Święte, staram się w nie wsłuchiwać. Konkurs tylko mobilizuje do tego, by się uważniej wczytać. Więc - niezależnie od wyniku - ja jestem wygrana - zauważa Oliwa Drożdż z Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Salezjańskiego w Pile.

Przygotowania do konkursu nie są raczej jak nauką na kolejny sprawdzian. - To nie wiedza, którą się wykuje i zapomina. Nie mam wątpliwości, że przeczytane Słowo Boże zaczyna w nich kiełkować - potwierdza ks. Wojciech Marcinkiewicz, katecheta Technikum Leśnego w Warcinie.

Gratulacje młodym biblistom składał m. in. bp Krzysztof Włodarczyk.

- Niech słowo Boże będzie dla was światłem, mądrością i mocą w codziennych wyborach - życzył wszystkim uczestnikom.

Organizatorem Konkursu jest Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana.

- Od 21 lat propagujemy, zachęcamy i zapraszamy młodych do czytania Pisma Świętego. To część naszej pracy, wymagająca, ale i wdzięczna. W skali całej diecezji to kilkuset młodych, którzy sięgnęli po Pismo Święte i zagłębili się w lekturę Księgi Daniela oraz Apokalipsę św. Jana, które w tym roku były przedmiotem zmagań. Ale to również ich opiekunowie, nauczyciele i rodzice, którzy pomagali w przygotowaniach. Cieszę się, że udaje nam się ich co roku zainteresować konkursem, a co za tym idzie zaprosić do głębokiego poznawania Biblii - przyznaje Stanisław Frankiewicz, koordynator diecezjalny konkursu.

Zwyciężczynie etapu diecezjalnego na początku czerwca zmierzą się kolegami z całej Polski w Niepokalanowie, gdzie powalczą m.in. o indeksy na wyższe uczelnie.

« ‹ 1 › »
Konkurs Wiedzy Biblijnej

Foto Gość DODANE 25.04.2017

Konkurs Wiedzy Biblijnej

​Po raz 21. uczniowie szkół ponadgimnazjalnych zmierzyli się w Konkursie Wiedzy Biblijnej organizowanym przez Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana. Etap diecezjalny, który wyłonił reprezentantów na poziomie ogólnokrajowym, odbył się w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie.  
oceń artykuł Pobieranie..

Karolina Pawłowska Karolina Pawłowska

|

GOSC.PL

publikacja 25.04.2017 16:58

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • KATOLICKIE STOWARZYSZENIE "CIVITAS CHRISTIANA"
  • OGÓLNOPOLSKI KONKURS BIBLIJNY
  • OGÓLNOPOLSKI KONKURS WIEDZY BIBLIJNEJ
  • PISMO ŚWIĘTE

Polecane w subskrypcji

  • Z kosmosu do kieszeni. Jak kosmiczne technologie zmieniły nasz świat
    • nauka
    • Karol Białkowski
    Z kosmosu do kieszeni. Jak kosmiczne technologie zmieniły nasz świat
  • Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o godzinach religii: co dalej z katechetami i lekcjami w szkołach?
    • wywiad
    • Karol Białkowski
    Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o godzinach religii: co dalej z katechetami i lekcjami w szkołach?
  • Flotylla Pińska - zapomniana strażniczka Wschodu
    • Historia
    • Karol Białkowski
    Flotylla Pińska - zapomniana strażniczka Wschodu
  • Akcja Rodzina Rodzinie okazała się strzałem w dziesiątkę
    • Kościół
    • Marcin Jakimowicz
    Akcja Rodzina Rodzinie okazała się strzałem w dziesiątkę
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X