Nowy numer 28/2018 Archiwum

Jak wychowywać dzisiaj?

W auli koszalińskiego WSD odbyło się sympozjum naukowe poświęcone katolickiej myśli pedagogicznej.

Sympozjum ma zwrócić uwagę na aktualność tematyki związanej z wychowaniem. - Dzisiaj wychowanie nie jest łatwe, dlatego potrzebna jest w tej kwestii współpraca różnych środowisk - wyjaśnił ks. dr Radosław Mazur, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Biskupiej. - Chcemy tutaj połączyć środowisko pedagogiczne i katechetyczne i pokazać, że w wychowaniu człowieka w ogóle i wychowaniu religijnym chodzi o to samo: żeby człowiek lepiej odnajdywał się w swoim życiu, zarówno jeśli chodzi o cele doczesne, jak i wieczne.

- Kiedy rozmawiamy z nauczycielami lub z katechetami, to zauważamy, że w różnych środowiskach udziela się poczucie frustracji. A przesłanie, które wpisuje się w perspektywę pedagogiki chrześcijańskiej, jest przesłaniem nadziei - powiedział na wstępie spotkania ks. dr Wojciech Wójtowicz, rektor WSD.

Rektor nawiązał do przykładów ostatnich papieży, w różny sposób realizujących myśl pedagogiczną: św. Jana Pawła II, który wychowywał słowem, przykładem i gestem; papieża Benedykta XVI, który wytyczył, również dla pedagogiki, kierunek "hermeneutyki sensu", czyli podkreślenia wagi logosu w kształtowaniu pokoleń; i wreszcie papieża Franciszka z jego "chrześcijańską pedagogiką czułości".

Ks. prof. dr hab. Marian Nowak (KUL), dr Aldona Zakrzewska (UWM), dr Danuta Apanel (AP)   Ks. prof. dr hab. Marian Nowak (KUL), dr Aldona Zakrzewska (UWM), dr Danuta Apanel (AP) Katarzyna Matejek /Foto Gość Na sympozjum złożyły się dwie części. W pierwszej głos zabrali przedstawiciele specjalizacji pedagogicznych: ks. prof. dr hab. Marian Nowak (KUL), dr Aldona Zakrzewska (UWM), dr Danuta Apanel (AP). Prelegenci podjęli tematy wychowania chrześcijańskiego, katolickiej myśli pedagogicznej, wychowania do odpowiedzialności społecznej.

Myśl teologiczno-katechetyczną zaprezentowali natomiast: ks. prof. dr hab. Kazimierz Misiaszek (UKSW), ks. dr Krzysztof Łuszczek (USz) i ks. dr Radosław Mazur (WSD Koszalin). Przedstawili problemy wychowania religijnego, np. w środowisku cyfrowym, szukając wskazówek m.in. we współczesnych dokumentach Kościoła.

Organizatorem sympozjum są Wyższe Seminarium Duchowne w Koszalinie i Wydział Katechetyczny Kurii Biskupiej.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma