Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Majówka wśród pól

Szczególnie w maju domacyńskie wzgórze zapełnia się pielgrzymami. Miejscowe stowarzyszenie szykuje się do ćwierćwiecza obecności tu Matki Bożej z Filipin i zaprasza do współpracy.

Górująca nad domacyńskimi polami i łąkami figura to dowód wdzięczności narodu filipińskiego dla Polski - ojczyzny św. Jana Pawła II. Jako dar za pontyfikat Polaka pojawiła się tu w 1995 r., poświęcona w obecności kard. Ricardo Vidala, biskupów diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Dzięki powołanemu do życia w pobliskiej wsi stowarzyszeniu, teren wokół figury wkrótce zostanie zagospodarowany.

- Małymi kroczkami dążymy do tego, by na 25. rocznicę poświęcenia figury stworzyć godziwe warunki dla pątników - wyjaśnia Bogusław Pałka, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Domacyńskiego Ośrodka Spotkań.

Stowarzyszenie liczy około 30 członków, nie tylko mieszkańców Domacyna. Skupia ich Matka Boża i idea zadbania o domacynskie wzgórze, na którym stanęła figura.

- Ale także działania społeczne. Mamy nadzieje poprzez stworzenie warunków zachęcić nie tylko do odwiedzania Matki Boskiej, ale również okolic - dodaje Bogusław Pałka.

Marzy im się stworzenie zaplecza materialnego i infrastruktury dla pielgrzymów, dlatego pierwszą rzeczą jest doprowadzenie wody na wzgórze i stworzenie sanitariatów. Być może uda się stworzyć także punkt obsługi ruchu pątniczego. Lada dzień nowe pokrycie dachowe otrzyma postawiona wcześniej przez stowarzyszenie wiata, przy której sprawowane są Msze św., wkrótce wzgórze oplotą ścieżki różańcowe.

- Większość pątników to ludzie dojrzali i starsi, chcemy zadbać o ich wygodę. Dlatego planujemy postawić w pobliżu figury kilka ławek parkowych, których bardzo brakuje. Na samym szczycie wzgórza nie ma zbyt wiele miejsca, wobec czego w pierwszym etapie chcemy postawić 6 ławek, a potem przyjrzymy się, czy jest miejsce na kolejne, które umieścilibyśmy w przyszłym roku - mówi Bogusław Pałka.

Jak wyjaśnia każdy może zostać sponsorem ławki lub choćby jej części i w ten sposób mieć swój udział w upiększaniu wyjątkowego miejsca w naszej diecezji. O działalności stowarzyszenia i historii figury można dowiedzieć się więcej TUTAJ.

Członkowie Stowarzyszenia razem ze swoim kapelanem ks. Ludwikiem Musiałem zapraszają też na nabożeństwa majowe pod figurą w każdą majową niedzielę o godz. 16.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma