Zakończyła się kolejna edycja Diecezjalnego Studium Formacyjnego dla Świeckich. Biskup Paweł Cieślik ustanowił nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. oraz pobłogosławił lektorów i animatorów katechezy parafialnej.
Tegoroczną edycję studium ukończyło 50 osób. 15 mężczyzn zostało nadzwyczajnymi szafarzami, 16 osób - lektorami, 19 - animatorami katechezy parafialnej.
Podczas Mszy św. sprawowanej 21 maja w kaplicy Centrum Edukacyjno-Formacyjnego bp Paweł Cieślik nawiązał m.in. do czytania z Dziejów Apostolskich o misji Filipa w Samarii, która rozpoczęła się po prześladowaniach w Jerozolimie.
- To prześladowanie spowodowało wyjście młodego Kościoła z granic judaizmu. Bolesna sytuacja stała się szansą na dotarcie z Ewangelią na krańce świata. Kościołem kieruje Duch Święty, a On nie zna granic. Posyła ewangelizatora tam, gdzie jest człowiek pozbawiony Ewangelii - mówił biskup.
Komentując słowa św. Piotra z drugiego czytania: "Bądźcie zawsze gotowi do obrony wobec każdego, kto domaga się od was uzasadnienia tej nadziei, która w was jest. A z łagodnością i bojaźnią Bożą zachowujcie czyste sumienie, ażeby ci, którzy oczerniają wasze dobre postępowanie w Chrystusie, doznali zawstydzenia właśnie przez to, co wam oszczerczo zarzucają", biskup senior powiedział:
- Chrześcijanie także dzisiaj są często atakowani oszczerstwami, albo wyśmiewani za swoją moralność. Najlepszą apologią jest zadawanie kłamu oszczerczym zarzutom przykładem pięknego życia. Czyste sumienie i nieodpłacanie taką samą monetą powinno być odpowiedzią prześladowanych chrześcijan. Jezus Chrystus jest jedynym Zbawicielem. Tej prawdy jednak nie wolno nikomu narzucać za pomocą ucisku. Chrześcijaństwa należy bronić z łagodnością, bez zacietrzewienia, z dobrze rozumianą tolerancją.
Dla wielu uczestników uroczystości, przyjęcie posługi było wielkim przeżyciem. Podczas Mszy św. towarzyszyli im także bliscy. - Posługę szafarza zaproponował mi mój proboszcz. Zgodziłem się, ponieważ bardzo chciałem służyć ludziom i przynosić im Komunię św., szczególnie chorym w domach. Ta posługa to niewątpliwie wielkie wyróżnienie. Mam poczucie, że nie jestem godny, tym bardziej cieszę się, że będę mógł ją pełnić - przyznaje Robert Dullek z Sarbinowa. - Udział w rocznej formacji bardzo wiele mi dał. Na pewno moja wiara pogłębiła się. Przekonałem się, że można więcej poznać i zrozumieć.
Paulina Sakuta i Ada Kałucka z Drawska Pomorskiego zostały animatorkami katechezy parafialnej. - Prowadzę grupę młodzieży przygotowującej się do bierzmowania. Na początku przeżywałam wielki stres, ale później było już lepiej. Moi rówieśnicy są zainteresowani tematami, które poruszamy. Nie patrzą na mnie jak na zakonnicę - śmieje się Paulina, która przyznaje, że udział w studium pomógł jej zrobić kilka kroków do przodu w rozwoju wiary.
- Dla mnie prawdziwa przygoda z wiarą zaczęła się przy okazji Światowych Dni Młodzieży. Udział w formacji stał się kontynuacją tej przygody. Chciałam pogłębić moją przyjaźń z Panem Bogiem. Przyjazdy na sesje były dla mnie dobrą odskocznią od przygotowań do matury, z którymi wiązał się spory stres. Okazało się, że można znaleźć czas także i na formację - cieszy się Ada.
Mszę św. w kaplicy CEF razem z bp. Pawłem Cieślikiem koncelebrowali: ks. dr Radosław Mazur - dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Biskupiej, ks. Łukasz Gąsiorowski - dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Biskupiej oraz ks. dr Tomasz Tomaszewski, sekretarz synodu, odpowiedzialny za formację lektorów.
Kolejna edycja studium rozpocznie się jesienią.