Nowy Numer 43/2021 Archiwum

100 lat okryci Jej płaszczem

Na ziemiach, które przez wieki zamieszkiwali głównie protestanci, niewiele jest wspólnot katolickich z taką metryką, jaką ma miastecka parafia mariacka.

Parafianie dziękowali Bogu i prosili o nieustające wstawiennictwo Tej, która im patronuje. Od samego początku, tj. od 1917 r., gdy powołana do życia zostaje pierwsza po reformacji placówka katolicka, tutejsza wspólnota zawierza się opiece Matki Bożej.

Ziemia kapłańska

– Parafia jest wspólnotą, która buduje się nieustannie. Do jej rozwoju potrzebna jest zarówno łaska Boża, którą wypraszacie za sprawą patronki otaczającej was płaszczem swojej opieki, ale też ożywienie ludzkiego zaangażowania i odpowiedzialności za wspólnotę – przypominał świętującej wspólnocie bp Krzysztof Włodarczyk, który przewodniczył Mszy św. dziękczynnej. Razem z biskupem dziękczynienie za istnienie miasteckiej parafii czynili także duszpasterze, którzy w ciągu kolejnych dziesięcioleci pełnili tu posługę proboszczowską i wikariuszowską oraz ci, którzy z tej wspólnoty zostali powołani do posługi kapłańskiej. Z Miastka pochodzi bowiem 23 kapłanów, w tym 21 z parafii mariackiej! – Jak sięgnę pamięcią, wiele rzeczy było dla mnie naturalnych, a okazywało się, że nie wszędzie tak jest. Na przykład koledzy z innych części diecezji nie znali Koronki do Bożego Miłosierdzia, a u nas przed sumą ks. gen. Bernard Witucki, wielki promotor kultu Bożego Miłosierdzia, klękał na stopniach ołtarzowych i prowadził tę modlitwę.

Tak samo oczywiste były powołania kapłańskie. Czymś zupełnie zwyczajnym było to, że nasi koledzy, którzy z nami służyli przy ołtarzu, później przyjeżdżają w sutannach do parafii już jako klerycy. I zapraszali kolejnych chłopców do seminarium – przyznaje ks. Piotr Zieliński, szef Domu Księży Emerytów oraz dyrektor Muzeum Diecezjalnego. A także „miastkofil”, czego wyraz daje w kolejnych publikacjach, w tym ostatniej, wydanej z okazji jubileuszu, monografii miasteckiej parafii.

Hymn dla jubilatki

Jej historia zaczęła się w kwietniu 1917 r. od ustanowienia kuracji dla garstki katolików żyjących między ewangelicką większością i poświęcenia kaplicy pw. Najświętszej Maryi Panny oraz od tworzących ją duszpasterzy: od czterech niemieckich kapłanów do kolejnych, powojennych, z których każdy dołożył swoją cegiełkę do budowania i remontowania. – Uroczystości dają radość, ale i każą zadawać pytania o przyszłość. Jak ta maszyna będzie pracować przez kolejny wiek? Każdy z moich poprzedników zostawił tu swój wyraźny ślad, zarówno w wymiarze zewnętrznym, jak i wewnętrznym. Do legendy już weszło duszpasterzowanie ks. Jana Karnickiego, ks. Jana Wujdy czy ks. gen. Bernarda Wituckiego. A także kolejnych kapłanów. Miało Miastko szczęście do wyjątkowych proboszczów. Ja nie mam ani talentu, ani zdolności, a Pan Bóg posłał mnie do tak zobowiązującej parafii – śmieje się ks. Jan Cychowski, dwunasty z kolei miastecki proboszcz, z których, co ciekawe, połowa miała na imię Jan. Przyznaje, że ostrożnie podchodził do planów tak hucznego świętowania. Przekonało go jednak zaangażowanie parafian. – Udało im się nawet uzyskać fundusze z budżetu obywatelskiego. A to pokazuje, że parafia jest dla nich – dodaje duszpasterz. Na urodziny dostojna jubilatka otrzymała hymn, stworzony przez pochodzącego z Miastka muzyka Wojciecha Mazurka. – Mam nadzieję, że wejdzie w niedzielne świętowanie, ale i w naszą codzienność, bo ma piękne słowa i łatwo wpada w ucho – cieszy się Witold Zajst, sekretarz rady parafialnej i inicjator zorganizowania urodzin parafii. – Świętowanie to okazja do spojrzenia w przeszłość, ale też zobowiązanie do patrzenia w przyszłość. To przestrzeń spotkania, a więc i ewangelizowania. Nie wszyscy przyjdą na Mszę św. My musimy pójść do nich. Z życzliwością, z otwartością, z zabawą – wyjaśnia i zaprasza na kolejne przedsięwzięcia, które parafianie zamierzają realizować w roku jubileuszowym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama