Chwalą Boga, wzywają do służby

Po kilkudziesięciu latach milczenia serca złocienieckich dzwonów zabiły w procesji eucharystycznej dla Serca Jezusowego.

Na tę chwilę mieszkańcy Złocieńca czekali od dziesięcioleci. W uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa znów odezwały się trzy dzwony z wieży kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

- Przez wiele miesięcy złocienieccy parafianie zbierali pieniądze na ten cel, organizując kiermasze pierogów, ciast, rozprowadzając cegiełki. Dziś bijące dzwony wzywają wiernych do modlitwy i wygrywają wielką miłość Boga do człowieka - mówi ks.  Wiesław Hnatejko, proboszcz złocienieckiej parafii, w której posługują księża zmartwychwstańcy.

Z tekstów źródłowych wiadomo, że pierwszy dzwon, na drewnianej jeszcze wieży, złocieniecki kościół otrzymał w 1669 r. Odlał go Franz Dubois, wędrowny ludwisarz z Lotaryngii. W 1732 r. ludwisarz Henryk Scheel z Kołobrzegu odlał dla kościoła w Złocieńcu 22-cetnarowy, ciężki dzwon z brązu o średnicy 123 centymetrów. Ten dzwon - ufundowany przez ówczesnych patronów kościoła Borków - użytkowany jest do dnia dzisiejszego.

Został opatrzony następującym napisem: „Chwała Bogu samemu, Balthazar Neumann - inspektor, Mathias Steinbruck - diakon, Jan Henryk Schell - ludwisarz z Kołobrzegu 1732 r. Georg Mathias von Borcke - królewsko-pruski starosta i jego synowie: Caspar Wilhelm von Borcke - królewsko-pruski tajny radca, Georg Balthazar von Borcke - pruski podporucznik, Filip von Borcke - pruski pułkownik i jego syn Filip Georg Wilhelm von Borcke - królewsko-pruski rotmistrz gwardii przybocznej joannitów. Patronowie kościoła w Złocieńcu. Człowiecze, gdy mnie usłyszysz, to też chwalę Boga, bo ja właśnie wzywam do modłów, śpiewu, służby Bożej”.

W XIX w. kolejny dzwon ufundował właściciel zamku Bernhard von Mellenthin - patron kościoła. Najmłodszy oraz najstarszy ze złocienieckich dzwonów zakończyły swoją służbę w 1917 r., gdy gmina kościelna przekazała je na potrzeby wojenne. Pięć lat później odlano jednak w warsztacie ludwisarskim Schiling & Lattermann z Apoldy dwa nowe, stalowe dzwony. Jeden z nich został ufundowany przez Związek Cegielni Złocieniec Sp. z o.o. Napis na tym dzwonie brzmi: „O Kraju, Kraju, Kraju, Słuchaj słowa Pańskiego. Ufundowany przez Związek Cegielni Złocieniec”. Drugi, większy dzwon, ozdobiony jest napisem: „Silną twierdzą jest nasz Bóg 1922”.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..