Nowy numer 38/2021 Archiwum

U Matki Bożej Wygnańców

W greckokatolickim sanktuarium w Białym Borze odbyło się spotkanie formacyjne dla kobiet.

W sanktuarium pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w spotkały się panie z dekanatów koszalińskiego i słupskiego eparchii wrocławsko-gdańskiej Kościoła greckokatolickiego. Rozmawiały o współczesnych problemach oraz wskazywały na potrzebę duchowego odnowienia rozumienia pielgrzymki i ikony w duchowości wschodnich chrześcijan.

Liturgii rozpoczynającej spotkanie przewodniczył ks. Mitrat (infułat) Józef Ulicki, proboszcz i kustosz sanktuarium św. Włodzimierza z Gdańska, sprawując ja wspólnie z duchowieństwem z dekanatów koszalińskiego oraz słupskiego.

Pierwszą konferencję o znaczeniu pielgrzymowania do miejsc objawienia Bogurodzicy wygłosiła s. Melania Kuzio SNDM. Wspomniała o maryjnych sanktuariach, które są bardzo ważne dla Cerkwi greckokatolickiej na Ukrainie: Unew, Zarwanycia, Hoszów, Hruszowice oraz w Polsce: Korczmin, Jarosław, Góra Jawor na Łemkowszczyźnie i Biały Bór.

Druga część formacyjnego spotkania odbyła się w sali internatu ukraińskiego liceum im. Tarasa Szewczenki. O przedstawieniach Bogurodzicy na ikonach mówił ks. dr Jarosław Roman, proboszcz greckokatolickiej parafii w Szczecinku, zaś mgr Janina Ciosek z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Wierzchowie Dworcu mówiła o cyberprzemocy i kontroli rodzicielskiej.

Spotkanie zakończyła modlitwa w białoborskiej Cerkwi. Odprawiono Molebeń do Bogurodzicy w podziękowaniu za uczestników spotkania i pielgrzymkę do ikony Matki Bożej Wygnańców. W spotkaniu wzięło udział ponad 140 kobiet z parafii greckokatolickich z dekanatów koszalińskiego oraz słupskiego.

Nadesłał ks. Arkadiusz Trochanowski

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama