Nowy numer 38/2021 Archiwum

Muzyka w katedrze

Rozpoczął się letni festiwal muzyczny w Kołobrzegu. W czwartki lipca i sierpnia melomani będą mogli odpocząć od nadmorskiego zgiełku w przestrzeni gotyckiej bazyliki, wsłuchując się w dźwięki muzyki z najwyższej półki.

Pierwsze muzyczne spotkanie tegorocznej edycji festiwalu odbyło się 6 lipca. Przed zgromadzoną w Bazylice publicznością wystąpili soliści Berlińskiej Orkiestry Kameralnej.

Muzycy zaprezentowali VIII kwartet smyczkowy c-moll, op.110 Dmitrija Szostakowicza i Kwintet klarnetowy A-dur KV 581 Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Kołobrzeski festiwal, który w tym roku odbywa się już po raz 17. nawiązuje do artystycznych tradycji miasta, które już pod koniec XIX wieku słynęło jako centrum muzyczne.

Już wtedy w kolegiacie odbywały się koncerty. W latach 1906 - 1913, w mieście żył i tworzył znany niemiecki kompozytor i organista Max Reger. Uważał on, że kołobrzeskie organy, zbudowane w 1890 roku, były jednymi z najlepszych w całych ówczesnych Niemczech. Niestety instrument został bezpowrotnie zniszczony podczas wojny.

W ramach festiwalu w Bazylice kołobrzeskiej rozbrzmiewają dźwięki dzieł muzyki klasycznej z różnych epok. Wykonują je artyści z Polski i z wielu innych krajów.

Koncerty odbywają się w czwartki o godz. 20.30 (z wyjątkiem 13 lipca i 17 sierpnia). Bilety można nabyć w kasie Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu lub przed wejściem na koncert.

Program tegorocznej edycji TUTAJ

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama