Nowy numer 38/2021 Archiwum

Szkielety na budowie S6

Specjaliści zbadają szczątki ludzkie znalezione w Budzistowie. Być może są to pruscy żołnierze, obrońcy Twierdzy Kołobrzeg.

Odkrycia dokonano kilkadziesiąt metrów od drogi wojewódzkiej nr 162. Dotychczas w dwóch grobach zbiorowych odsłonięto 9 szkieletów. Znajdowały się w płytkim grobie, na poziomie 40 cm poniżej poziomu gleby.

- Ze względu na znaleziska przy szczątkach można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, iż odkryto pochówek żołnierzy armii pruskiej - informuje Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

- Zostali pochowani godnie, jeden obok drugiego. Obok nich znaleziono również kule muszkietowe,  które tkwiły w ciałach żołnierzy, guziki oraz elementy pasów, a także skałkę od muszkietu - dodaje.

Muzeum zostało wskazane jako instytucja, która ma przejąć zabytki z wykopalisk prowadzonych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad na terenie Budzistowa, gdzie biec będzie nowa droga.

Szkielety na budowie S6   Znaleziska przy szczątkach pozwalają zakładać, że byli to pruscy żołnierze Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu Wstępna hipoteza zakłada, że są to żołnierze pruscy, obrońcy Twierdzy Kołobrzeg z okresu oblężenia przez wojska napoleońskie. Niewykluczone jednak, że są starsze i pochodzą z okresu wojny siedmioletniej. Aby dowiedzieć się czegoś więcej, podjęto decyzję, że badania szczątków przeprowadzi dr Andrzej Ossowski z Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, zajmujący się m.in. projektem Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów.

- Zależy nam na zdobyciu jak najlepszej wiedzy o tych ludziach. Badania wymagają jednak czasu - dodaje dyrektor A. Ostasz.

Wszystkie zabytki wydobyte podczas badań będzie można zobaczyć w Muzeum Miasta Kołobrzeg (oddział Muzeum Oręża Polskiego), jest także zgoda władz miasta na pochówek wydobytych szczątków na nieużywanym kołobrzeskim cmentarzu przy ul. Frankowskiego, gdzie spoczywa Heinrich von Röder, zmarły 2 lipca 1807 roku obrońca Twierdzy Kołobrzeg.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama