Nowy numer 3/2019 Archiwum

Szkielety na budowie S6

Specjaliści zbadają szczątki ludzkie znalezione w Budzistowie. Być może są to pruscy żołnierze, obrońcy Twierdzy Kołobrzeg.

Odkrycia dokonano kilkadziesiąt metrów od drogi wojewódzkiej nr 162. Dotychczas w dwóch grobach zbiorowych odsłonięto 9 szkieletów. Znajdowały się w płytkim grobie, na poziomie 40 cm poniżej poziomu gleby.

- Ze względu na znaleziska przy szczątkach można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, iż odkryto pochówek żołnierzy armii pruskiej - informuje Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

- Zostali pochowani godnie, jeden obok drugiego. Obok nich znaleziono również kule muszkietowe,  które tkwiły w ciałach żołnierzy, guziki oraz elementy pasów, a także skałkę od muszkietu - dodaje.

Muzeum zostało wskazane jako instytucja, która ma przejąć zabytki z wykopalisk prowadzonych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad na terenie Budzistowa, gdzie biec będzie nowa droga.

Znaleziska przy szczątkach pozwalają zakładać, że byli to pruscy żołnierze   Znaleziska przy szczątkach pozwalają zakładać, że byli to pruscy żołnierze Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu Wstępna hipoteza zakłada, że są to żołnierze pruscy, obrońcy Twierdzy Kołobrzeg z okresu oblężenia przez wojska napoleońskie. Niewykluczone jednak, że są starsze i pochodzą z okresu wojny siedmioletniej. Aby dowiedzieć się czegoś więcej, podjęto decyzję, że badania szczątków przeprowadzi dr Andrzej Ossowski z Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, zajmujący się m.in. projektem Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów.

- Zależy nam na zdobyciu jak najlepszej wiedzy o tych ludziach. Badania wymagają jednak czasu - dodaje dyrektor A. Ostasz.

Wszystkie zabytki wydobyte podczas badań będzie można zobaczyć w Muzeum Miasta Kołobrzeg (oddział Muzeum Oręża Polskiego), jest także zgoda władz miasta na pochówek wydobytych szczątków na nieużywanym kołobrzeskim cmentarzu przy ul. Frankowskiego, gdzie spoczywa Heinrich von Röder, zmarły 2 lipca 1807 roku obrońca Twierdzy Kołobrzeg.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy