Nowy numer 38/2021 Archiwum

Skrzatusz także dla niezrzeszonych

Kilkanaścioro młodych ludzi zdecydowało się spędzić kilka dni na rekolekcjach w Skrzatuszu. Prowadzi je o. Łukasz Buksa, franciszkanin z Krakowa, znany chrześcijański muzyk.

W czasie wakacji jest wiele propozycji rekolekcyjnych dla młodzieży. Swoją ofertę proponują różne ruchy, np. Ruch Światło-Życie, Ruch Szensztacki, czy KSM. Są też propozycje dla "niezrzeszonych", czy też dla takich, którzy choć gdzieś przynależą, chcą przeżyć rekolekcje w nieco innym klimacie.

Rekolekcje zorganizowane przez siostry uczennice krzyża w Skrzatuszu odbywają się pod hasłem "Kochać i być kochanym". - Temat zrodził nam się podczas spotkań z młodymi. Oni mają głód bliskości, tzn. żeby ktoś przy nich na chwilę się zatrzymał i spróbował ich posłuchać - mówi s. Wiktoria, uczennica krzyża, odpowiedzialna za rekolekcje.

- Nie jest to duża grupa i tak jest lepiej, ponieważ można do każdego dotrzeć, przy każdym indywidualnie się zatrzymać, mieć czas dla każdego - dodaje.

Podczas rekolekcji uczestnicy rozważają temat fundamentalny dla każdego człowieka. - W jednej z ankiet dotyczącej młodych ludzi przeczytałem, że najważniejszym pragnieniem dla młodych ludzi jest doświadczenie miłości. Żyjemy w świecie wielu namiastek miłości, które prowadzą do zranień i trudności różnego rodzaju, dlatego chcemy wyjść naprzeciw tym, którzy zdecydowali się tutaj przyjechać i pokazać, że prawdziwa miłość i bliskość z drugim człowiekiem i z Bogiem jest możliwa - mówi o. Łukasz Buksa.

Franciszkanin zwraca uwagę na trzy filary, na których opierają się skrzatuskie rekolekcje: Eucharystia, medytacja słowa w duchu Lectio divina, doświadczenie wspólnoty - także poprzez zwykłą ludzką radość podczas pogodnych wieczorów, czy wspólnych wyjść.

Zapraszamy do obejrzenia jednego z teledysków o. Łukasza Buksy, prowadzącego skrzatuskie rekolekcje dla młodzieży, który od lat współpracuje z siostrami uczennicami krzyża, więc pewnie jeszcze nie raz pojawi się w Skrzatuszu:

Buksa Łukasz OFM - Życie - (Official Video)
studio L8

O. Łukasz Buksa o spowiedzi świętej:

Łukasz Buksa OFM - Jezus boski lekarz, czyli o spowiedzi!
Łukasz Buksa

Sanktuarium w Skrzatuszu ma coraz więcej propozycji rekolekcyjnych dla młodzieży. Siostry uczennice krzyża już niedługo zaprezentują szczegółowy program na nowy rok duszpasterski.

Wiadomo, że po Diecezjalnym Czuwaniu Młodych, już 23 września odbędzie się pierwsza Sobota z Maryją. Przewidziane są też coraz bardziej popularne nocne czuwania. Pojawi się także nowość - Weekend ze Słowem.

Do udziału w propozycjach skrzatuskich zaproszeni są wszyscy młodzi ludzie: zarówno ci, którzy należą do różnych ruchów i stowarzyszeń, jak i osoby "niezrzeszone", które chcą po prostu pogłębić swoją wiarę, na serio poszukać Boga.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama