Nowy numer 38/2021 Archiwum

Modlitwa nie zastąpi rozsądku

Anioł Stróż razem ze św. Krzysztofem niewiele mogą zdziałać, gdy człowiek nie chce zrobić tego, co powinien. Błogosławieństwo pojazdów to nie magiczna ochrona przed wypadkami.

Osobówki, ciężarowe, ciągniki rolnicze, motocykle czy rowery – z okazji wspomnienia św. Krzysztofa księża błogosławili różne pojazdy i ich kierowców. – Dużo jeżdżę, więc proszę Pana Boga, żebym zawsze szczęśliwie dojechał do celu – przyznaje Teofil Szczygieł, parafianin z Sycewic k. Słupska. Modlitwa rzeczywiście pomaga: – Miałem takie sytuacje, w których wiem, że Pan Bóg musiał zadziałać. Udało mi się wyczuć nieroztropnego kierowcę, który zachował się nieodpowiedzialnie. Nie wiem, jak udało mi się zahamować. Po ludzku trudno to wytłumaczyć – mówi ks. Arkadiusz Oslislok, sycewicki proboszcz.

Duszpasterz podkreśla jednak: – Powierzamy Panu Bogu nasze bezpieczeństwo, ale sami też je zachowujmy. Kapłan szczególnie zwraca uwagę na dwie wady, które mogą przyczynić się do tragedii na drodze: – Każdemu z nas grożą brak cierpliwości i zuchwałość – mówi. Nadmierna prędkość i alkohol to od lat zmora polskich dróg. Są jednak nowe i coraz bardziej nasilające się problemy, np. używanie podczas jazdy telefonu. Niektórzy specjaliści przyznają, że kierowca używający w samochodzie komórki reaguje na to, co dzieje się na drodze, w sposób upośledzony, podobnie jak osoba prowadząca po spożyciu alkoholu.

Warto przypomnieć, że pasażerowie, którzy nie reagują na niewłaściwe zachowanie kierowcy albo robią to nieodpowiednio, popełniają grzechy cudze – „milczeć, gdy ktoś grzeszy”, „pozwalać na grzech”, „pochwalać grzech drugiego” czy wręcz „pobudzać do grzechu”. Mogą przez to pośrednio ponosić winę za ewentualną tragedię. Przy okazji błogosławieństwa pojazdów w parafiach diecezji odbyła się zbiórka na środki transportu dla misjonarzy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama