Nowy numer 38/2021 Archiwum

Godzina "W"

1 sierpnia rekonstruktorzy zabiorą widzów do 1944 r. Sianowska inscenizacja to hołd dla powstańczej Warszawy.

Podobnie jak w poprzednich latach Gmina i Miasto Sianów oraz pasjonaci historii z regionu zapraszają na rekonstrukcję walk powstańczych.

Scenerią będzie sianowski Park im. Powstańców Warszawskich, główną osią zaś godzina „W”.

- Chcemy pokazać ruch w Warszawie tuż przed wybuchem powstania, mobilizację Armii Krajowej. Powstanie to też dramaty rodzinne, rozpacz matek, które nie chciały puszczać swoich nastoletnich synów do walki, i ich determinacja. Będzie również ludność cywilna, bo powstanie to przecież nie tylko walki żołnierzy, ale dramat cywilów, zaskoczonych godziną „W” i starających się jakoś przetrwać - zdradza Marcin Maślanka z Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Gryf”.  

Inscenizatorzy stawiają na widowiskowość. W przedstawieniu weźmie udział około pół setki rekonstruktorów po dwóch stronach konfliktu, nie zabraknie też efektów pirotechnicznych.

- Pokażemy też starcie z liniowymi oddziałami wermachtu wpadającymi w zasadzkę. Opieramy się na walkach w Śródmieściu. Inscenizacja to także ukłon w stronę pana Aleksandra Kaczorowskiego, mieszkańca Sianowa, który brał udział w powstaniu. Pokażemy wydarzenia, których był świadkiem i uczestnikiem - dodaje rekonstruktor.

Obchody 73. rocznicy powstania warszawskiego w Sianowie rozpocznie o 17.00 część oficjalna. O 17.45 rekonstruktorzy zabiorą widzów do powstańczej stolicy, zaś po inscenizacji organizatorzy zapraszają na koncert piosenki powstańczej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama