Nowy numer 38/2021 Archiwum

Trwa nabór na stypendia

Stypendia Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" to wielka szansa dla zdolnych młodych ludzi, którzy znajdują się w trudniejszej niż ich rówieśnicy sytuacji materialnej.

Fundacja prowadzi program stypendialny od 17 lat. Została pomyślana jako żywy pomnik Jana Pawła II. Stypendyści pochodzą z niewielkich miejscowości w całej Polsce, także w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Warunki otrzymania stypendium na rok szkolny i akademicki 2017/2018 oraz możliwość pobrania karty zgłoszenia TUTAJ.

Nasz materiał o jednej ze stypendystek z diecezji TUTAJ.

Pod koniec lipca w Białymstoku odbył się obóz stypendystów FDNT. Wzięło w nim udział prawie 700 uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, a wśród nich 15 przedstawicieli diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Uczestnicy od 13 do 24 lipca poznawali historię i kulturę Podlasia, wymieniali doświadczenia, opowiadali, m.in. w parafiach, o działaniach fundacji, które pomagają im spełniać marzenia i rozwijać talenty.

Obozy odbywają się od roku 2001. Dzięki gościnności diecezji, prezydentów miast, marszałków województw oraz rektorów uczelni wyższych i wielu innych instytucji stypendyści mają okazję odwiedzać miasta oraz ośrodki turystyczne w Polsce. Wyjazdy umożliwiają im poznawanie bogactwa kulturowego, duchowego oraz intelektualnego kraju. Do tej pory stypendyści odwiedzili m.in.: Kraków, Warszawę, Trójmiasto, Poznań, Gniezno, Wrocław, Aglomerację Śląską i Zagłębie, Łódź, Częstochowę, Bydgoszcz, Toruń, Lublin, Zamość, Olsztyn, Frombork, Szczecin, Świnoujście, Przemyśl, Rzeszów, Wadowice, Ełk i Augustów.

- Podczas obozu, gdy razem modliliśmy się i skandowaliśmy hasła nawiązujące do pontyfikatu Jana Pawła II, pierwszy raz poczułem się częścią wielkiej wspólnoty. Cieszę się, że uczestniczyłem w tym wydarzeniu - mówi Bartłomiej Gasyna, stypendysta z Możdżanowa. - Białystok przyjął nas bardzo gościnnie. Jedną z ciekawszych była wizyta na Uniwersytecie Medycznym. Odbyły się także pielgrzymki do Sokółki i Świętej Wody. Wędrowaliśmy też po regionie szlakiem bł. Michała Sopoćki. Obóz był dla mnie ważnym przeżyciem - opowiada Marcin Wyrtel, stypendysta z Toporzyka.

Razem ze stypendystami w Białymstoku przebywał ks. Paweł Wojtalewicz, diecezjalny koordynator fundacji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama