Nowy numer 3/2021 Archiwum

Budują mosty, nie mury

Odbudowują przedszkole, wznoszą dom dla chrześcijańskiej rodziny, modlą się i dzielą Ewangelią. - Codziennie przełamujemy stereotypy, kiedy stajemy twarzą w twarz z konkretnym człowiekiem, potrzebującym pomocy - mówią młodzi, którzy na dwa tygodnie pojechali do Albanii

Młodzież z naszej diecezji uczestniczy w międzynarodowym projekcie „Go4Peace”. Powstał on ponad 20 lat temu, kiedy niemiecki ksiądz Meinolf Wacker z archidiecezji Paderborn, razem z młodymi ludźmi zaczął odwiedzać tereny objęte wojną, by pomagać w odbudowaniu wzajemnego zaufania.

Pierwszy obóz odbył się w Sarajewie. Przyświecał mu jeden cel: zaangażować młode pokolenie w tworzeniu Europy pełnej pokoju i wzajemnej solidarności.

W tym roku organizatorzy zaprosili chrześcijańską młodzież do Szkodry, miasta w południowo-zachodniej Albanii. Reprezentująca Polskę ekipa z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej razem z rówieśnikami z Niemiec, Słowacji, Bośni i Hercegowiny, Kosowa, Chorwacji, Irlandii i Kamerunu przez dwa tygodnie dzieli się Ewangelią, modli a przede wszystkim aktywnie pomaga lokalnej społeczności.

- Międzynarodowa atmosfera, która towarzyszy nam przez te dni w naszej „Wiosce Pokoju” jest szansą na umocnienie wiary oraz poznania nowych ludzi, kultury i języków. Cieszę się, że drugi raz mogę uczestniczyć w takim projekcie. Warto dać coś z siebie dla innych, również podczas wakacji - mówi uczestnicząca w obozie Paulina Kaźmierczak.

Dziesięcioosobowa grupa pod opieką ks. Andrzeja Zaniewskiego m.in. bierze udział w odbudowie przedszkola dla dzieci albańskich emigrantów czy pomaga w budowie domu dla chrześcijańskiej rodziny.

- To, czego doświadczamy tu przez te dwa tygodnie, to piękna prawda o tym, iż praca wykonywana ze szczyptą miłości jest prawdziwym świadectwem chrześcijańskiego życia. Pracujemy tu wśród muzułmanów i razem z nimi. Codziennie przełamujemy stereotypy, kiedy stajemy twarzą w twarz z konkretnym człowiekiem, potrzebującym pomocy. Pokój zaczyna się od uśmiechu - podkreśla duszpasterz młodzieży z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Obóz „Go4Peace” w Albanii potrwa do poniedziałku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama