Gościniec na Górze Chełmskiej to miejsce, gdzie chce się przysiąść. Można wypić kawę, posmakować ciasta lub ciasteczek "Pellegrino". I tak wesprzeć zbożny cel - budowę Centrum Pielgrzymkowo-Turystycznego.
Latem licznie przybywają tu pielgrzymi i turyści. Prócz leśnego chłodu i wyciszonej atmosfery czekają tu na nich lokalne specjały. Na przykład wypiekane domowym sposobem według staropolskiej receptury kruche ciasteczka z sezamem. Nie bez powodu nazywają się "Pellegrino" (czyli po włosku "pielgrzym") - dochód z ich sprzedaży jest przeznaczony na budowę powstającego na szczycie góry Centrum Pielgrzymkowo-Turystycznego.
Pomysłodawcą nietypowej cegiełki jest proboszcz katedry opolskiej ks. Waldemar Klinger, który podobne rozprowadza w swoim kościele. - Kiedy ks. Klinger był u nas podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Centrum, "sprzedał" nam swój pomysł - opowiada s. Eligia Pawlisz z Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. - Teraz sam przyznaje: u was ten pomysł chwycił o wiele lepiej: sprzedajecie więcej ciasteczek niż w Opolu.
Pielgrzymom spodobała się słodka pamiątka, której nie można kupić w żadnym sklepie ani przez internet, a którą można przywieźć bliskim jedynie z tego miejsca. Pierwszymi nabywcami byli uczestnicy odpustu w sierpniu ubiegłego roku. - Od razu wykupili 500 sztuk - mówi z satysfakcją s. Eligia. - Od tamtego czasu "Pellegrino" cieszą się dużym powodzeniem. Przez rok rozprowadziliśmy 5 tysięcy pudełek.
Ciasteczka "Pellegrino" Katarzyna Matejek /Foto Gość Powodem takiego popytu jest duży przepływ pielgrzymów przez Górę Chełmską. W ubiegłym roku ruch pielgrzymkowy w sanktuarium przekroczył liczbę 160 tysięcy osób rocznie.
W gościńcu, do którego zaglądają turyści i pielgrzymi, prócz ciasteczek można kupić także inne słodkie cegiełki: ciasto i krówki "Słodkie pozdrowienia z Góry Chełmskiej". Są także cegiełki trwałe: medal okolicznościowy ze św. Janem Pawłem II, płyta DVD z wizualizacją budowanego obiektu oraz kalendarzyk "12 miesięcy". - Ten ostatni pomysł zrodził się z potrzeby samych pielgrzymów, z ich pytań o sposób wsparcia centrum, numer konta. Kalendarzowy rok, w którym darczyńcy zobowiązują się regularnie modlić w intencji centrum pielgrzymkowego i wpłacać pieniądze na ten cel, zaczyna się dla każdego w dowolnym czasie. Kalendarzyk zawiera informacje, modlitwy i druk wpłaty na konto. Jeśli ktoś w ciągu 12 miesięcy przekaże nam 1000 zł, to otrzyma wykonany i odmówiony przez nas w intencji ofiarodawcy, poświęcony różaniec.
Budowa Centrum Pielgrzymkowo-Turystycznego na Górze Chełmskiej jest na etapie stanu surowego - do jego całkowitego zamknięcia brakuje części okien i drzwi. Następnym etapem będzie jeszcze bardziej kosztowne wykończenie wnętrza.
Na centrum będą się składały sale konferencyjne, aula multimedialna, kaplica, kawiarnia, biuro oraz Muzeum im. św. Jana Pawła II.