Nowy numer 38/2021 Archiwum

Zjedz obiad z seniorem

Koszalińska Fundacja „Zdążyć z Miłością” rozpoczyna realizację nowego projektu. Tym razem zwracając naszą uwagę na osoby starsze i samotne. Zapraszając seniorów na obiad wolontariusze chcą podarować im coś ważniejszego: swój czas.

Projekt „Zjedz obiad z seniorem” z entuzjazmem został przyjęty i doskonale sprawdził się już w kilku innych miastach Polski.

Pomysł polega na tym, że do starszych i samotnych koszalinian zaglądać będą raz w tygodniu wolontariusze, zapraszając ich na niedzielny obiad. Wspólnie zjedzą obiad, przy okazji rozmawiając. Obiady te miałyby pochodzić z lokalnych lokali gastronomicznych: barów, czy restauracji, które zechcą pomóc samotnym osobom starszym na zasadzie nieodpłatnej darowizny obiadu. Każda restauracja sama deklaruje, ile takich obiadów może przygotować co tydzień (minimum 2 – jeden dla samotnej osoby starszej i 1 dla wolontariusza).

- Potrzebujemy dobrej woli restauratorów, którzy będą chcieli wesprzeć tą akcję w Koszalinie. Zapraszamy również wolontariuszy, którzy będą chcieli z seniorami spędzić miło czas, przy wspólnym posiłku - mówi Justyna Śmidecka koordynująca akcję z ramienia Fundacji „Zdążyć z Miłością”.

Pomysł na akcję skierowaną do seniorów zrodził się już jakiś czas temu.

- To też moje doświadczenia zdobyte podczas akcji „Szlachetna Paczka”. Odwiedzałam wówczas osoby starsze i samotne, i często przekonywałam się, że bardziej niż pomocy materialnej potrzebują odrobiny czasu i zainteresowania. Bardzo utkwiło to w moim sercu. Teraz, kiedy nasza fundacja okrzepła i dojrzała, projekty skierowane do samotnych mam są realizowane, możemy też skierować uwagę na nowe obszary - podkreśla.

Do zadań wolontariuszy należeć będzie odbieranie obiadów z restauracji i dostarczanie ich do mieszkań seniorów. Będą mogli również nakryć stół i podać posiłek.

- Duża liczba samotnych osób w podeszłym wieku nie opuszcza swoich czterech ścian. Uroczysty niedzielny obiad służyłby budowaniu relacji, mamy nadzieję, że będzie wytchnieniem od trudów codzienności, okazją do rozmowy. Może będzie to pierwszy od dłuższego czasu obiad niespożywany samotnie. Przewidujemy również możliwość spożywania tego obiadu w barze, czy restauracji, w zależności od możliwości i woli stron - dodaje Justyna Śmidecka.

Jak dodaje pojawiły się już pierwsze deklaracje ze strony koszalińskich restauratorów, więc projekt ruszy już niebawem. Zgodnie z założeniami miałby trwać przez cztery najbliższe miesiące, ale jeśli pomysł spotka się z życzliwością – przede wszystkim chętnych do ofiarowania obiadów – będzie realizowany dużej.

Wszystkie osoby, które chciałyby zostać wolontariuszami mogą wysłać kwestionariusz na adres: wolontariat@zdazyczmiloscia.org.pl. Kwestionariusz jest do pobrania na stronie Fundacji w zakładce „Wesprzyj nas”. Można również zadzwonić do koordynatora tego projektu i zapytać o szczegóły, wyjaśnić wątpliwości, zgłosić się do projektu, w którejkolwiek roli - seniora, wolontariusza, darczyńcy (restauratora).
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama