Nowy numer 38/2021 Archiwum

Drawsko: To dla nas kamień u szyi

Drawsko Pomorskie nie chce przejąć gigantycznych długów Ostrowic. Gmina boi się połączenia z bankrutującym sąsiadem, by nie podzielić jego losu. Rzecznik Praw Obywatelskich obiecuje interweniować.

To już pewne, że gmina Ostrowice zniknie z administracyjnej mapy. Zostanie zniesiona za długi. Pewne jest także, że jej teren przejąć ma sąsiad - gmina Drawsko Pomorskie. Razem z gigantycznym długiem. Na jego pokrycie Drawsko otrzyma z budżetu państwa niskooprocentowaną pożyczkę.

- Program naprawczy ograniczy nam i inwestowanie, i świadczenie usług. To oznacza, że przez 20 lat finansowanie wielu inwestycji infrastrukturalnych, prowadzenie instytucji i realizowanie zadań będzie zagrożone. Dla nas spłata 2-3 mln rocznie to dużo. Mamy poczucie, ze wiąże nam się kamień u szyi - mówi Marek Tobiszewski, zastępca burmistrza Drawska Pomorskiego.

Licząca 2,5 tys. mieszańców gmina Ostrowice, której roczny dochód nie przekracza 11 mln zł jest zadłużona na 44 mln zł, w dużej mierze w parabankach. Gdy gmina wpadła w spiralę zadłużenia, wójt próbował ratować gminę przy pomocy emisji obligacji, kolejnych kredytów komercyjnych, wyprzedaży długów czy sprzedaży gminnych wodociągów, kanalizacji i oczyszczalni. Nie pomogła zbiórka w internecie, ani Bill Gates. Według wojewody zachodniopomorskiego, „sytuacja finansowa Ostrowic nie rokuje żadnej nadziei” i „gmina nie ma szans na samodzielne istnienie”. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podjęło decyzje o zniesieniu zadłużonej gminy.

Drawsko: To dla nas kamień u szyi   Z mieszkańcami obydwu gmin spotkał się w Drawsku Pomorskim Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Karolina Pawłowska /Foto Gość  W gminach Drawsko i Ostrowice trwają właśnie konsultacje społeczne. Mieszkańcy boją się jednak, że nikt nie będzie się liczył z ich zdaniem, bo negatywny wynik konsultacji nie jest dla rządu wiążący.

Interwencję obiecał Rzecznika Praw Obywatelskich. Adam Bodnar spotkał się wczoraj z mieszkańcami i obiecał pomoc.

Chodzi bowiem nie tylko o długi. Wątpliwości jest więcej, poczynając od sposobu połączenia obu gmin. Nie wiadomo, czy odbędzie się to na zasadzie przyłączenia jednej gminy do drugiej, czy też zostanie stworzona nowa gmina w nowych granicach. W Ostrowicach, po zwieszeniu władz gminy, rządzi komisarz rządowy. Burmistrz Drawska, Zbigniew Ptak, jest zawieszony w obowiązkach po tym, jak  prokuratura postawiła mu zarzut przekroczenia uprawnień. Kompetencje i zadania burmistrza przejął jego zastępca, Marek Tobiszewski. Przepisy nie precyzują, kto będzie rządził po połączeniu gmin. Nie wiadomo, co będzie z prawem lokalnym, czy ewentualnym postępowaniem sądowym, w którym stroną byłby Ostrowice. Sytuacja jest bez precedensu.

- Takiej sytuacji nikt nie przewidział, na co wskazuje obecny stan prawny. Najpierw należałoby zmienić prawo, a dopiero później łączyć gminy - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Podkreśla też, że niesprawiedliwe jest przerzucanie odpowiedzialności za niegospodarność jednej gminy na drugą tylko dlatego, że leży w najbliższym sąsiedztwie.

Podobnie uważa Leszek Świętalski, sekretarz generalny Związku Gmin Wiejskich, który też był wczoraj w Drawsku.

- Likwidując mniejszego bankruta, stworzymy bankruta większego - przyznaje.

Zdaniem władz Drawska pewnym rozwiązaniem byłoby rozłożenie ciężaru na kilka samorządów.

- Od pierwszych rozmów prezentujemy pogląd, że gmina Ostrowice powinna być przyłączona do większej ilości gmin. Ze względu na ukształtowanie geograficzne i społeczne jest naturalne, żeby część gminy przyłączyć do gminy Czaplinek, część do gminy Złocieniec, a część do gminy Drawsko Pomorskie. Na razie jednak nie ten scenariusz nie jest był brany pod uwagę - mówi burmistrz Tobiszewski.

Wczoraj Rzecznik Praw Obywatelskich obiecał mieszkańcom obydwu gmin, że przygotuje wystąpienia do MSWiA i ministra finansów, prosząc o zmianę terminów i przepisów.

Dzisiaj o godz. 17 w sali Ośrodka Kultury przy ul. Piłsudskiego 12 mieszkańcy i władze spotkają się z posłami i kierownictwem Prawa i Sprawiedliwości.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama