Nowy numer 38/2021 Archiwum

Wygnańcy

Tłumy wiernych uczestniczyły w Boskiej Liturgii celebrowanej przez greckokatolickich biskupów i prezbiterów na dziedzińcu przed białoborską cerkwią.

Od kilkudziesięciu lat to ważne centrum religijno-kulturalne dla ludności pochodzenia ukraińskiego w Polsce. 10 lat temu miejscowa cerkiew została podniesiona do rangi sanktuarium. Wierni Ukraińskiej Cerkwi Kościoła Greckokatolickiego przybywają tam, aby pokłonić się przed ikoną Matki Bożej Wygnańców. – Już od 1958 r. przyjeżdżali tutaj wierni nie tylko z okolic Białego Boru, ale z różnych miejsc w Polsce. Dzisiaj na wrześniowy odpust przybywają głównie wierni z terenu województw zachodniopomorskiego i pomorskiego – mówi ks. Mariusz Dmyterko, miejscowy proboszcz parafii greckokatolickiej. – Ta pielgrzymka jest przede wszystkim wydarzeniem religijnym – stwierdza Aleksander Romanko z Lęborka.

– Przyjeżdżanie tutaj jest też ważne dla podtrzymywania naszej tożsamości – dodaje Łukasz Hładzio z Koszalina. Większość uczestników białoborskich uroczystości to potomkowie ofiar akcji „Wisła”. Urodzili się już na przykład w północno-zachodniej Polsce, a więc są tutaj u siebie. Mają obywatelstwo polskie i, zachowując swoją ukraińską tożsamość, mają ogromny wkład w rozwój Polski. Czym więc jest dla nich ikona Matki Bożej Wygnańców? Siostra Melania Kuzio ze Zgromadzenia Służebnic Niepokalanej Panny Maryi wyjaśnia, że z jednej strony tytuł ikony jest wciąż aktualny, ponieważ przypomina o smutnej historii, o której nie wolno zapomnieć, ale także odnosi się do duchowej kondycji każdego chrześcijanina żyjącego w każdym miejscu i czasie. – Wszyscy jesteśmy wygnańcami na tej ziemi – przypomina siostra. W tym roku w Białym Borze świętowano kilka ważnych jubileuszy: 70. rocznicę akcji „Wisła”, 60-lecie ustanowienia parafii greckokatolickiej w Białym Borze oraz 20. rocznicę konsekracji tamtejszej cerkwi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama