Nowy numer 03/2020 Archiwum

Komu chodzi o multikulti?

"W co tak naprawdę wierzy muzułmanin?" - pod takim hasłem w koszalińskiej kawiarni "Kawa z duszą" odbyło się spotkanie otwarte, podczas którego konferencję wygłosił ks. dr Wojciech Wójtowicz, rektor Wyższego Seminarium Duchownego, wykładowca teologii fundamentalnej i religiologii.

Wykład nie miał charakteru analizy społeczno-politycznej obecnej sytuacji w Europie. Choć nie poruszał wprost problemu islamskiego ekstremizmu objawiającego się w postaci terroryzmu ani kwestii związanych z falą migracji z krajów muzułmańskich, nie udało się uniknąć pewnych nawiązań do europejskiej codzienności.

Słuchacze zapoznali się najpierw z istotą islamu jako religii. Usłyszeli o jej synkretycznych początkach, związkach choćby z chrześcijańskimi sektami pierwszych wieków, które wciąż borykały się z podstawowymi kwestiami dogmatycznymi. Ks. Wójtowicz mówił o strukturze Koranu, zwyczajach wyznawców Allaha, a także np. o roli i miejscu kobiety w islamie czy stosunku muzułmanów do Jezusa, Maryi i chrześcijan.

Nawiązując do znaczenia samego słowa "islam", prelegent powiedział: - Nie wywodzi się ono, jak chcieliby niektórzy, od słowa "salam", które oznacza "pokój". Etymologicznie nawiązuje do słowa, które oznacza "podporządkowanie". W islamie chodzi więc o całkowite podporządkowanie wszystkiego Bogu.

Jak przyznał rektor koszalińskiego seminarium, takie podejście do życia jest w sumie pozytywne i powinno charakteryzować także każdego chrześcijanina. - W islamie jednak rozumienie tego podporządkowania idzie dalej. Religia ta nie zna podziału na sacrum i profanum - podkreślił.

Kwestia podporządkowania wpływa też na stosunek muzułmanina do rzeczywistości, w której żyje, także w sensie miejsca, ziemi. - Kraj, w którym pojawia się muzułmanin, musi stać się "dar al-Islam", czyli ziemią muzułmańską. Idea multikulti to pomysł Europejczyków, nie muzułmanów. Muzułmanie nigdy nie mówili, że chcą budować multikulti. Uczciwy muzułmanin nie może nie chcieć budować kultury muzułmańskiej tam, gdzie żyje. Jego zadaniem jest to, aby w tym miejscu zapanował islam. Jeśli dzisiaj mamy pretensje, że muzułmanie się z nami nie asymilują tak, jak byśmy tego chcieli, powinniśmy je mieć do samych siebie - przyznał ks. Wójtowicz.

Jak podkreślił prelegent, podejście do sposobu podporządkowania świata islamowi jest różne wśród samych muzułmanów. Absolutna interpretacja Koranu, szczególnie późniejszych jego sur, tzw. medyńskich, dopuszcza przemoc. Jej zwolennicy to jednak w islamie margines, choć - mimo wszystko - dość spory (jak podał prelegent, we Francji w 80 na 2,5 tys. meczetów propaguje się ekstremizm) i głośny.

Jak podkreślił ks. Wójtowicz, wielu muzułmanów uważa, że znacznie skuteczniejszym narzędziem, przy pomocy którego można uczynić świat muzułmańskim, jest demografia.

Rektor koszalińskiego seminarium odniósł się także do prób porównywania przemocy wynikającej z islamu z obecnymi także w historii chrześcijaństwa epizodami nawracania mieczem. - To nadużycie intelektualne. Owszem, chrześcijanie też miewali tendencje przemocowe, ale one nie płynęły wprost z Ewangelii. Były jej wypaczeniem - zaznaczył.

Spotkania na różne tematy w kawiarni "Kawa z duszą" będą się odbywały cyklicznie.

Komu chodzi o multikulti?   Ks. dr Wojciech Wójtowicz - prelegent ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Korani
  30.09.2017 19:49
  Warto pamiętać o tym, że pewne wymysły lewactwa, nie mają pokrycia z rzeczywistością. Gdy się okaże to, będzie już za późno... Multikulti...
 • Skalman
  30.09.2017 23:06
  Ale co chce ościągnąć Papież, w świetle tego artykułu, domagając się przyjmowania "zgłoszeń otwartymi ramionami" tych ludzi? Proszę o odpowiedź
  doceń 4
 • (wujek) Olek
  01.10.2017 22:37
  "Multikulti" to następna próba pozbawienia ludzi, tym razem lokalnej tożsamości (narodowości), w celu łatwiejszej manipulacji wykorzenionym przez to społeczeństwem. Idzie ręka w rękę z niszczeniem rodziny i tożsamości płciowej przez "gender science". Instrumenty inżynierii społecznej (nied-)oświeconych.
 • gosc
  08.10.2017 07:14
  Czy Papież Franciszek chce uczynić z Europy ziemię muzułmańską -zapraszając i wzywając do przyjmowania i osiedlania islamu?
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama