Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Wykształceni młodzi są nam potrzebni

Podczas Dnia Papieskiego we wszystkich parafiach diecezji odbyły się zbiórki po niedzielnych Mszach św. na rzecz podopiecznych Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Z zebranych pieniędzy stypendia otrzyma 70 młodych diecezjan.

Obchodom XVII Dnia Papieskiego towarzyszy hasło „Idźmy naprzód z nadzieją”. - Idea tego dnia służy do promocji nauczania św. Jana Pawła II - powiedział ks. Paweł Wojtalewicz, diecezjalny koordynator Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. - Wspieramy tych, którzy ze względów społecznych mogliby zaniedbać talenty, jakie otrzymali od Boga. Warto im pomagać, ponieważ są przyszłością Kościoła i naszego narodu.

Ks. Wojtalewicz przestrzega, by odbioru Dnia Papieskiego nie postrzegać tylko jako kwesty na rzecz stypendystów fundacji. Promocja myśli św. Jana Pawła II odbywa się w kilku wymiarach - intelektualnej (np. poprzez sympozja), kulturalnej (koncerty), duchowej (nabożeństwa). - O ile pierwsze Dni Papieskie organizowała głownie Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, tak teraz w organizację tego dnia włącza się wiele podmiotów kościelnych.

Działania FDNT to nie tylko stypendia socjalne i naukowe, ale też działania wychowawcze: obozy, zajęcia na uczelniach, rekolekcje. - Zaopiekowany jest cały człowiek i całe środowisko fundacji, które jest miejscem integracji - wyjaśnia ks. Wojtalewicz.

8 października zbiórkę w naszej diecezji na rzecz zdolnej młodzieży - od gimnazjalistów po studentów - prowadzą wszystkie parafie, głównie młodzież z grup duszpasterskich. Kasandra Żmuda z oazy działającej przy koszalińskiej katedrze uważa, że ten wysiłek jest potrzebny wielu jej rówieśnikom. - Znam dwie osoby, licealistkę i studentkę, które są wspierane przez fundację i wiem, jak jest to dla nich ważne, zwłaszcza dla tej studiującej, która mieszka już poza domem rodzinnym - powiedziała kwestująca w niedzielne południe Kasandra.

Jednym z ofiarodawców jest Eugeniusz Czeszyński. - Skoro stać mnie na to, to chętnie dzielę się pieniędzmi z młodymi, którzy się uczą - powiedział koszalinian. - Uważam, że wszyscy młodzi dobrze wykształceni są nam potrzebni, zresztą nie tylko wśród katolików. Ważne, by dawać dobro innym, bo ono jest czymś nadrzędnym, nigdy zło. Dobro zawsze pozostanie dobrem.

Na stronie diecezjalnej w zakładce wydziału duszpasterskiego (albo TUTAJ) są dostępne szczegóły dotyczące uzyskania stypendium w ramach programu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy