O tych pracach śmiało można powiedzieć, że są szlifowaniem perły. Trwa generalny remont organów w koszalińskiej katedrze.
O samym remoncie (opracował: Bogdan Narloch)
Obecnie instrument wymaga gruntownego remontu. Pogarszający się stan techniczny organów, pomimo prowadzonych corocznie bieżących napraw, nie gwarantuje w perspektywie najbliższych lat ich dalszego użytkowania, tak do celów koncertowych jak i liturgicznych. Poziom wyeksploatowania i zanieczyszczenia wielu elementów powoduje coraz bardziej słyszalne obniżenie się ich walorów brzmieniowych, jak też istotne pogorszenie komfortu gry.
Częste awarie w poważnym stopniu utrudniają eksploatację instrumentu. Oprócz prac organmistrzowskich istnieje pilna potrzeba wymiany przestarzałej instalacji elektrycznej na emporze chórowej oraz remont podłogi i ścian przyległych do organów.
Przeprowadzone w ostatnich latach prace remontowe w koszalińskiej katedrze, a w szczególności uporządkowanie i zabezpieczenie pomieszczeń wieży oraz zainstalowanie stałego ogrzewania, mają obecnie bardzo korzystny wpływ na dalsze dobre zachowanie tego cennego zbytku.
Dotyczy to w szczególności miechów organowych umieszczonych w wyremontowanej części wieżowej oraz obniżenie parametrów wilgotności we wnętrzu świątyni w okresie grzewczym, mający istotny wpływ na stan elementów drewnianych instrumentu.
Projekt remontu instrumentu zawiera trzy kierunki. Pierwszy obejmuje zakres prac konserwacyjnych m.in. dezynsekcję elementów drewnianych, naprawę i wymianę elementów traktur organowych, remont zespołów brzmieniowych, wiatrownic, miechów i kanałów powietrznych.
Drugi zakłada częściowe przywrócenie organom bardziej romantycznego charakteru brzmienia.
Trzeci będzie obejmował elementy modernizacji, obejmujące urządzenia traktury gry i traktury registrowej, poszerzenie zakresu zespołu brzmieniowego pedału oraz wyposażenie organów w manuałowe połączenia Sub i tremolo II man.