Nowy numer 24/2021 Archiwum

Wędrownie między wieżami

W ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej, w sali kinowej Koszalińskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkania autorskie ks. Henryka Romanika z prezentacją dwóch najnowszych pozycji wydawniczych proboszcza z Osiek.

W wypełnionej sali koszalińskiej biblioteki ks. Henryk Romanik, poeta, biblista, historyk sztuki, zaprezentował album "Droga między trzema wieżami" oraz niewielką książkę "Adoratorium osieckie. Rozmowy z Barankiem".

Obie pozycje związane są z projektem turystyczno-kulturalnym dotyczącym trzech historycznych świątyń: w Osiekach, Suchej Koszalińskiej oraz Iwięcinie. We współpracy z Gminą Sianów, między kościołami powstał szlak turystyczny, który łączy się z fragmentem pomorskiej Drogi Świętego Jakuba, a także jest zintegrowany z istniejącymi już szlakami rowerowymi, kajakowym i konnymi. O projekcie pisaliśmy TUTAJ.

Wędrownie między wieżami   Koszalin, 26 października: ks. Henryk Romanik prezentuje dwie pozycje wydawnicze w sali kinowej KBP ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość W albumie autor prezentuje same kościoły, najciekawsze zabytki, które można w nich zobaczyć, oraz wyjaśnia ideę pielgrzymowania "między trzema wieżami".

"Adoratorium osieckie. Rozmowy z Barankiem" to natomiast zbiór modlitw, medytacji i gawęd historycznych.

"Adoratorium zrodziło się jako owoc cichej i samotnej modlitwy, trwania w zadziwieniu i zasłuchaniu wobec tajemnicy Obecności. Przez pięć lat trwało zapisywanie modlitw, medytacji, adoracyjnych zadziwień. Znakiem - kluczem jest tu wizerunek Baranka apokaliptycznego na sklepieniu prezbiterium w Osiekach. To miejsce dawnego cudu (1398) i dzisiaj trwającego misterium Żywego Chleba" - pisze ks. Romanik.

W oparciu o teksty "Adoratorium" powstało także dzieło muzyczne, które zostało trzykrotnie wykonane podczas specjalnych koncertów. Pisaliśmy o nich TUTAJ.

Podczas wieczoru autorskiego w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej fragmenty utworów ks. Henryka Romanika czytała Ewa Czapik-Kowalewska.

Wędrownie między wieżami   Koszalin, 26 października: ks. Henryk Romanik prezentuje dwie pozycje wydawnicze w sali kinowej KBP ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama