Jak mówią o sobie, są stowarzyszeniem zrzeszającym ludzi rozumiejących potrzebę pracy u podstaw w dziedzinie ducha. Katolicka Inicjatywa Kulturalna w Kołobrzegu niezwykłym koncertem świętowała swój pierwszy jubileusz.
Podczas jubileuszowej gali, która odbyła się 28 października w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu wystąpił Joszko Broda z zespołem.
Wraz ze słowami pieśni wykonywanych przez dzieci, uczestnicy koncertu mogli też usłyszeć mało znane instrumenty ludowe, które zaprezentował artysta. Na scenie pojawiły się różnego rodzaju fujarki, piszczałki, a także drumla.
Przed koncertem przedstawiciele Katolickiej Inicjatywy Kulturalnej wręczyli zasłużonym dla stowarzyszenia osobom i instytucjom ustanowioną przez siebie nagrodę Kołobrzeskiego Anioła. Statuetki otrzymali kołobrzeżanie Andrzej Makowiecki, Andrzej Mielnik oraz Polska Żegluga Bałtycka.
Odczytano też specjalny list gratulacyjny podpisany przez bp. Krzysztofa Włodarczyka. Głos zabrali przedstawiciele władz samorządowych oraz Czesław Hoc, deputowany do Parlamentu Europejskiego.
Katolicka Inicjatywa Kulturalna powstała w roku 2007 z połączenia sił miejscowej Akcji Katolickiej oraz osób zaangażowanych w organizację "Herbertiady", czyli Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta. Dorobek KIK to niemal setka przedsięwzięć kulturalnych nie tylko o zasięgu lokalnym.
Jedną z bardziej znanych imprez firmowanych przez stowarzyszenie jest właśnie "Herbertiada" (18 edycji). Poza tym KIK organizuje coroczne koncerty w kołobrzeskiej bazylice z okazji Dnia Matki (11 edycji), Dni z Rotmistrzem Pileckim (5 edycji), na które przyjeżdża syn bohatera, misteria papieskie w rocznicę wyboru i śmierci św. Jana Pawła II, miejskie obchody historycznych rocznic takich jak Mord Katyński czy wprowadzenie stanu wojennego, Tydzień Kultury Chrześcijańskiej, wystawy plenerowe, spotkania autorskie, premiery teatralne i koncerty nie tylko w Kołobrzegu ale i w Polsce.
- W naszych czasach kultura to obszar zawłaszczany z jednej strony przez działania mające na celu masową popularność i maksymalny zysk, z drugiej zaś przez przedsięwzięcia artystów kwestionujących uniwersalne wartości, przekraczających tabu, dokonujących transgresji i prowokacji. Sukces Stowarzyszenia Katolicka Inicjatywa Kulturalna bierze się zapewne stąd, że jako cel wyznaczyło sobie zagospodarowanie przestrzeni pomiędzy tymi skrajnościami, przestrzeni często leżącej odłogiem. Promowanie i organizowanie przedsięwzięć artystycznych i kulturalnych, które odwołują się do uniwersalnych i oczywistych wartości Prawdy, Dobra i Piękna, adresowanych do ludzi poszukujących autentycznych i szlachetnych wzruszeń - padły ze sceny słowa charakteryzujące działalność KIK.
Stowarzyszenie współpracuje z jednostkami samorządu lokalnego, parafiami, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowym Centrum Kultury, a także z Instytutem Pamięci Narodowej.