Nowy numer 23/2021 Archiwum

(Nad)zwyczajni

Gdy zaśpiewali "Z dawna Polski Tyś Królową", w kaplicy koszalińskiego CEF przez chwilę zrobiło się jak w słynnej scenie z "Krzyżaków" na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza.

Rzadko się zdarza, żeby 100 proc. uczestników Mszy św. było mężczyznami, którzy nie są księżmi ani klerykami. Żeby przeżyć taką Eucharystię, trzeba przyjechać na rekolekcje dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. - Jestem tutaj także z tego powodu - mówi jeden z uczestników turnusu, który trwał od 3 do 5 listopada.

Gdy z ponad 100 gardeł wydobywają się słowa modlitwy - recytowanej albo śpiewanej - w kaplicy tworzy się wyjątkowa atmosfera. Jest moc!

Nadzwyczajni szafarze są w parafii bardzo pomocni. Rozdają Komunię św. podczas Mszy św., a także zanoszą ją chorym w domach czy w szpitalach. Dzięki nim ludzie, którzy są przykuci do łóżek, mogą częściej karmić się Ciałem Chrystusa.

- Myślę, że tacy ludzie, którzy nie z własnej winy nie mogą przychodzić do kościoła, często są w pewnym sensie wykluczeni ze wspólnoty. Nasza obecność może tutaj wiele pomóc - przyznaje Maciej Występski, szafarz ze Świdwina.

Panowie, którzy pełnią funkcję nadzwyczajnego szafarza, przyznają, że powierzenie im tego zaszczytnego zadania jest ważne nie tylko dla tych, którym służą, ale również dla nich samych.

- Mam rodzinę, czwórkę dzieci, nie zawsze jest łatwo. Czasami trzeba w życiu naprawdę walczyć. Nie wiem, jak to się dzieje, ale Pan Bóg daje mi siłę - opowiada Jan Maluśki z Darłowa.

- Dzięki temu, że jestem szafarzem, bardziej przyglądam się swojemu życiu. To, co robię, pełniąc tę funkcję, zmienia mnie - mówi Robert Wencel z Darłówka.

Obecnie w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej posługuje ok. 200 nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Są wśród nich ludzie w różnym wieku, wykonujący różne zawody. Często mówią sami o sobie, że są zwykłymi ludźmi, którzy dostąpili niczym niezasłużonej łaski zbliżenia się do Boga w wyjątkowy sposób. - Czuję się wyróżniony i bardzo to przeżywam - przyznaje M. Występski.

17 listopada rozpoczyna się kolejna edycja Diecezjalnego Studium Formacyjnego dla Świeckich, które przygotowuje nowych kandydatów m.in. do tej funkcji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama