Nowy numer 11/2024 Archiwum

W 33 dni do Jezusa

Kaplica Domu Miłosierdzia Bożego wypełniła się osobami, które rozpoczęły 33-dniowe przygotowania do Aktu Ofiarowania się Jezusowi Chrystusowi przez Maryję.

Długie, bo 33-dniowe codzienne spotkania to propozycja Domu Miłosierdzia Bożego na pogłębienie duchowości maryjnej według wskazówek św. Ludwika Marii Grignon de Montfort. Rozpoczęte 6 listopada ćwiczenia doprowadzą uczestników do decyzji oddania się Jezusowi przez ręce Maryi w Jej święto - Uroczystość Jej Niepokalanego Poczęcia przypadającą 8 grudnia.

- Od dawna było naszym marzeniem, by w roku tylu maryjnych jubileuszy oddać się Matce Bożej w sposób szczególny - powiedział ks. Radosław Siwiński, dyrektor DMB. - To wynika z tego, że bardzo mocno doświadczamy tutaj Jej opieki. Jesteśmy przekonani, że Bóg chce w tych czasach wiele rzeczy dokonywać za Jej pośrednictwem. Potwierdzają nam to również nasi pasterze - papież i nasz biskup, którzy tak dobitnie mówią o Maryi. Chcemy wsłuchiwać się w ich słowa.

Ćwiczenia duchowe oparte są o duchowość św. Ludwika M. Grignon de Montfort zawarte w Traktacie o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej. Maryi Panny. Powstałe w 1712 r. dzieło przez ponad wiek nie było czytane, co przepowiedział sam autor twierdząc, że szatan tak bardzo obawia się zbawiennego wpływu nabożeństwa, iż zrobi wszystko, by nikt do niego nie dotarł. Dopiero w 1842 r. traktat odkryto przypadkiem w starym kufrze w domu zakonnym w Saint Laurent-sur-Sevre. Przesłano go do Rzymu, gdzie właśnie toczył się proces beatyfikacyjny autora.

W rozpowszechnieniu duchowości św. Ludwika miał znaczący udział św. Jan Paweł II. - Jeszcze kiedy jako Karol Wojtyła pracował w kamieniołomach w Solvayu, czytał traktat św. Ludwika. Potem, jako papież zainteresował świat tym nabożeństwem - powiedział ks. Siwiński. - Traktat św. Ludwika, który jeszcze na początku XX wieku nie był zbyt znany, dzisiaj przeżywa swoją świetność.

Ćwiczenia duchowe odbywają się przy Najświętszym Sakramencie. Zawierają lekturę Pisma św., pieśń do Ducha Świętego, nauczanie i "zadania domowe". Dwanaście pierwszych dni ćwiczeń porusza temat wyrzeczenia. - Chodzi o uzmysłowienie sobie, że najwyższym źródłem szczęścia jest sam Bóg, dlatego jesteśmy prowadzeni ku temu, by odrzucić światowe pożądliwości i jeszcze mocniej wybrać Boga - wyjaśnia ks. Siwiński.

Kolejne dni skupią uczestników ćwiczeń na osobie Jezusa Chrystusa, w oparciu o Ewangelię. Ostatnia część będzie dotyczyć tajemnicy Matki Bożej, głównie Jej roli prowadzenia ludzi do Jezusa.

Ks. Siwiński zaznacza, że aby złożyć akt oddania się Panu Jezusowi, nie jest konieczne wymagające czasu 33-dniowe przygotowanie. - Co więcej, w ogóle nie ma konieczności specjalnych przygotowań. Ale te ćwiczenia duchowe mają być pomocą dla nas - wyjaśnia. - Nie oszukujmy się, jeśli ktoś się przygotuje wewnętrznie, jeśli głęboko to przeżyje, to będzie bardziej gotowy na przyjęcie łaski, którą Bóg zechce mu poprzez ten akt udzielić.

Osobom, którym trudno jest dotrzeć do kaplicy Domu Miłosierdzia, ks. Siwiński proponuje uczestnictwo w przygotowaniach poprzez łącze internetowe. Można śledzić wydarzenie przez internet otwierając o godz. 20 okno "Adoracja on-line" na stronie: www.dommilosierdzia.pl. Zapis kamery jest dostępny także po zakończeniu spotkania (nagranie należy cofnąć w czasie).

W 33 dni do Jezusa   Kaplica Domu Miłosierdzia była wypełniona uczestnikami ćwiczeń wg. św. Ludwika. Katarzyna Matejek /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy