Nowy numer 24/2021 Archiwum

Apostołowie, patrole i torby miłosierdzia

W najbliższą niedzielę z inicjatywy papieża Franciszka będziemy obchodzić pierwszy Światowy Dzień Ubogich. Z tej okazji Caritas i Dom Miłosierdzia Bożego w Koszalinie przygotowały kilka akcji charytatywnych.

Konferencja prasowa prezentująca nowe przedsięwzięcia placówek odbyła się 16 listopada w Domu Miłosierdzia.

Ks. Tomasz Roda, dyrektor diecezjalnej Caritas, odwołał się na początku do orędzia Franciszka przygotowanego na pierwszy Światowy Dzień Ubogich. Papież kończy je zdaniem o celowości Dnia, podkreślając, że dla ludzi sumienia i wiary ma on być impulsem do odkrycia, że potrafią się podzielić tym, co posiadają.

- My także chcemy poprzez nasze akcje zaznaczyć ten dzień, a jednocześnie podkreślić, że pomoc skierowana do ubogich jest w naszej diecezji realizowana na co dzień, w wielu miejscach i w sposób wszechstronny - powiedział ks. dr Radosław Siwiński, dyrektor DMB.

Jedną z akcji jest spotkanie z bezdomnymi i ubogimi Koszalina. Będą oni gośćmi biskupa diecezjalnego Edwarda Dajczaka w sobotę 18 listopada poprzedzającą Światowy Dzień Ubogich. O godz. 12 w kaplicy Domu Miłosierdzia odbędzie się dla nich Eucharystia, a po niej uroczyste przyjęcie w jadalni.

W diecezji pojawiły się też zupełnie nowe akcje, których celem jest dotarcie do ludzi ubogich. - Kilka dni temu wyruszyli z naszego domu Apostołowie Bożego Miłosierdzia. To kilkuosobowy zespół, który będzie regularnie, raz lub kilka razy w tygodniu, zależnie od potrzeb, wychodził na ulice miasta, by spotykać bezdomnych - wyjaśnił ks. Siwiński. - Będą ich szukać po to, by opowiedzieć im o miłości Boga, a także podjąć próby wyciągania ich z bezdomności.

Podobną inicjatywę - pod nazwą Patrol Miłosierdzia - z tym, że polegającą na dożywianiu bezdomnych w mroźne dni zimowe, rozpocznie koszalińska Caritas. Podejmą ją wolontariusze Szkolnych Kół Caritas i studenci wsparci przez ratownika medycznego. Młodzi będą wyszukiwać bezdomnych w mieście i jego okolicach, proponując im kubek gorącej herbaty i talerz zupy. Patrole będą wyruszać głównie rano i wieczorem, kiedy temperatury spadają. - Patrol chcemy skierować także do tych ubogich, którzy nie mogą skorzystać z opieki schroniska dla bezdomnych czy innych placówek, np. z powodu nietrzeźwości - wyjaśnia ks. Roda. Patrol będzie sprawdzał również, czy napotkane osoby potrzebują innego rodzaju pomocy, np. zaopatrzenia w ciepłą odzież lub pomoc medyczną.

Dokładnie 19 listopada, w Światowy Dzień Ubogich, Caritas rozpocznie ogólnopolską akcję pn. "Torba miłosierdzia". Akcja jest prosta i jej celem jest nie tylko wsparcie ubogich, ale też uruchomienie pokładów dobra w diecezjanach. "Torba miłosierdzia" to papierowa torba na zakupy, którą można odebrać w punktach Caritasu, także tych działających przy parafiach, a następnie wypełnić produktami spożywczymi o długim terminie przydatności do spożycia lub środkami czystości. Caritas diecezji rozprowadziła już 8 tys. takich toreb. Wypełnione można przynosić do parafialnych lub centralnej Caritas albo do Domu Miłosierdzia w Koszalinie.

- Zachęcamy, by "Torba miłosierdzia" stała się inspiracją do całorocznej troski o ubogich - powiedział ks. Roda.

Inną inicjatywą Caritas jest akcja "Talon na chleb". To według dyrektora minimalna pomoc, jakiej należy udzielić każdemu, kto znalazł się w trudnej sytuacji finansowej i życiowej. Talony, które uprawniają do nabycia bochenka chleba w wybranych miejscach miasta, można odbierać w kilku placówkach Caritas w Koszalinie: w Centrum Kryzysowym na ul. Harcerskiej, w Domu Samotnej Matki na ul. Wojska Polskiego oraz w centrali Caritas na ul. Domina.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama