Nowy numer 25/2021 Archiwum

Paczka dla Bohatera

- To wyraz naszej wdzięczności. Symboliczny gest, mówiący, że pamiętamy - wyjaśniają uczestnicy akcji charytatywnej, której odbiorcami są kombatanci.

„Paczka dla Bohatera” to akcja, której odbiorcami są żołnierze września 1939, walczący na wszystkich frontach, na Zachodzie i na Wschodzie, członkowie organizacji bojowych, podziemia niepodległościowego oraz osoby represjonowane przez ustrój komunistyczny.

Bohaterowie dzisiaj nierzadko ledwie wiążą koniec z końcem, żyje im się bardzo trudno, także dlatego, że zostali sami na świecie.

- Bywa, że paczka jest bardziej pretekstem niż celem. W bardzo wielu wypadkach ludzie, do których przyjeżdżamy, to osoby samotne, bardzo potrzebujące rozmowy, obecności drugiego człowieka, uśmiechu i wysłuchania. Te wizyty to też piękne, wzruszające wspomnienia. Dla mnie ta paczka jest jak most, który przerzucamy między pokoleniami. Dlatego bardzo się cieszę, że mamy coraz więcej wolontariuszy i będziemy mieli nieco więcej czasu dla każdego - mówi  Rafał Semołonik, który koordynuje zbiórkę darów w Koszalinie. Planują obdarować 100 kombatantów w mieście i w okolicach, niemal drugie tyle, co w ubiegłym roku.

Jak podkreśla, włożona do paczki pamięć jest ważniejsza niż kawa czy środki czystości.

- Akcja to też kartki świąteczne, które wkładamy do paczek, i o które bardzo prosimy. W poprzednich latach przekazywaliśmy piękne listy, fotografie, życzenia. Wszystkie one przyjmowane są z wielkim wzruszeniem - dodaje Rafał Semołonik.

Koszalin jest jednym z ponad 40 miast w Polsce, a teraz także za granicami kraju, gdzie przygotowywane są podarunki dla kombatantów. W naszej diecezji „Paczki dla Bohatera” można szukać także w Kołobrzegu, Czaplinku i Darłowie. Uczestnicy akcji wykazują się dużą pomysłowością. Już w tę niedzielę Szkolne Koło Caritas z Drawska Pomorskiego przygotowuje loterię fantową, z której dochód przeznaczony zostanie na zakup artykułów potrzebnych do paczki. Losy rozprowadzane będą w kościele pw. Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa po każdej Mszy św.

Co ma się znaleźć w paczkach? Przede wszystkim artykuły chemiczne i higieny, żywność o długim terminie przydatności, słodycze, ale też koce, prześcieradła czy ręczniki.

W Koszalinie paczki można przynosić do Zespołu Szkół nr 2 na ul. Jedności 9, w Kołobrzegu do Jaskini Solnej przy hotelu Verano na ul. Sikorskiego 8, w Czaplinku zbiórka prowadzona jest w punkcie przy ul. Gdańskiej 9a, zaś w Darłowie w Darłowskim Centrum Wolontariatu. Zbiórka prowadzona jest do 15 grudnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama