Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Dla dzieci naszych i z Betlejem

Caritas i Polskie Radio Koszalin zachęcają, by obdarować dzieci na święta. Tym razem nie tylko te z Koszalina, ale także z sierocińca w Betlejem.

1 grudnia w siedzibie Polskiego Radia Koszalin odbyła się konferencja prasowa na temat znanej koszalinianom "Pustej choinki". Podejmowana po raz siódmy wielka akcja charytatywna na środkowym Pomorzu odbędzie się 9 grudnia w centrum handlowym Atrium Koszalin. Rozpocznie się o godz. 13, w programie dnia odbędzie się wiele wydarzeń kulturalnych, tanecznych, muzycznych.

Akcję będą promowały dwie choinki, na których zawisną symboliczne bombki z wypisanymi marzeniami dzieci zakwalifikowanych do akcji. Jej celem jest spełnienie marzeń dzieci z rodzin ubogich. Beneficjenci nie są typowani bezkrytycznie, ale jak zapewnił ks. Tomasz Roda, dyrektor Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, wolontariusze dowiadują się komu i jak pomóc za pośrednictwem pedagogów i wychowawców.

- Kiedy nasi wolontariusze zbierali informacje, jakie marzenia mają dzieci i młodzież, to te dane ściskają za serce - wyjaśnił ks. Roda wymieniając takie marzenia jak buty, kurtka czy sportowa bluza. - To nie są wygórowane prezenty, jak np. aparaty cyfrowe, ale zwykłe rzeczy, które tym dzieciom pomagają w codziennym funkcjonowaniu.

W ubiegłym roku z "Pustej choinki" pobrano i zrealizowano blisko 150 kuponów charytatywnych. W tym roku jest ich 160, z czego część podarunków trafi do sierocińca w Betlejem. - Ogólna liczba podarunków jest większa, bo zawsze jest tak, że zgłaszają się osoby, które robią dodatkowe paczki - wyjaśnił ks. Roda podając, że w ubiegłym roku dzięki temu obdarowanych zostało blisko 200 dzieci.

- Trzeba dostrzec szczodrość mieszkańców Koszalina - powiedział Piotr Ostrowski, prezes PRK - ponieważ za każdym razem udaje nam się spełnić życzenia wszystkich, których życzenia zawisły na naszej "Pustej choince".

Piotr Kobalczyk, dyrektor programowy PRK, podkreślił wartość osobistego zaangażowania darczyńców, możliwego dzięki informacjom o beneficjentach "Pustej choinki". - Kiedy zrywam bombkę i idę robić zakupy, to Maria lat 14 przestaje to być dla mnie kimś anonimowym, ale to trochę tak, jakby to była moja córka czy siostrzenica. Podczas zakupów wyobrażam sobie, czy ta kurtka będzie jej się rzeczywiście podobać - powiedział. - W ten sposób ta pomoc przestaje być anonimowa, a staje się bardzo osobista.

W tym roku "Pusta choinka" przekroczy granice nie tylko Koszalina, ale i Polski za sprawą rozszerzenia akcji na sierociniec w Betlejem prowadzony przez siostry elżbietanki. To wynik pilotażowego programu Caritas pn. "Pokój i miłość" budującego wolontariat dla betlejemskiego sierocińca. Już w lutym 2018 roku 10 wolontariuszy koszalińskiej Caritas wyjedzie do Palestyny, by wspierać edukacyjnie ośrodek dla sierot . - Imiona dzieci z tego sierocińca zawisną także na naszej koszalińskiej choince. Kiedy zobaczyliśmy ich zapisane marzenia, przeczytaliśmy, że są to trampki czy jak w przypadku małej Fatimy, zestaw kredek. To pokazuje, że mianownik potrzeb dzieci w Polsce i Palestynie jest wspólny - podsumował ks. Roda.

Przedstawiciele Caritas i Polskiego Radia Koszalin zgodnie przyznali, że mimo polepszenia sytuacji materialnej polskich rodzin, wciąż potrzebne są akcje charytatywne na ich rzecz. - Bieda strukturalna jest osadzona tak mocno, że trzeba lat, by np. program 500+ pozwolił ludziom dobrze funkcjonować - powiedział dyrektor Caritas. - Poza tym w ramach tej akcji otaczamy opieką dzieci chore i niepełnosprawne, których rodziny wydają na rehabilitację bardzo duże kwoty. Dlatego chcemy, by i te dzieci mogły znaleźć prezent pod choinką.

Osoby, które nie mogą być obecne 9 grudnia w centrum handlowym, mogą zaopatrzyć się w kupon z danymi dziecka w centrali Caritas ul. Bp. Domina 8 lub w siedzibie Radia Koszalin na ul. Piłsudskiego 41, paczkę zaś dostarczyć do tych placówek do 18 grudnia.

9 grudnia akcja "Pusta choinka" zagości również w Pile w Centrum Handlowym Atrium Kasztanowa.

Patronat honorowy nad akcją objął bp Edward Dajczak.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy