Koszalińsko-Kołobrzeski

To dla mnie szansa

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia pomaga swoim stypendystom nie tylko w nauce. Nie mniej ważny jest rozwój duchowy.

W pierwszy weekend grudnia w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Koszalinie odbywają się rekolekcje dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej objętej programem stypendialnym Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. To jedno z ich dwóch dorocznych spotkań - prócz rekolekcji młodzi spotykają się również na ogólnopolskim dwutygodniowym obozie letnim.

- Do tej pory przeżywaliśmy w diecezji jednodniowe dni skupienia połączone ze spotkaniem opłatkowym - powiedział ks. Paweł Wojtalewicz, koordynator diecezjalny FDNT. - Na prośbę stypendystów - żeby bardziej się integrować, wymieniać doświadczeniami - rozszerzyliśmy nasze spotkanie do trzydniowych rekolekcji. To zarazem dobre wejście w Adwent i poszukiwanie sposobu, jak właściwie go przeżyć.

Rekolekcje podejmują temat sakramentów, głównie Eucharystii i spowiedzi, oraz modlitwy. - Uczestnicy poznają w tym czasie różne formy modlitwy, także takie, których być może dotąd nie znali, jak na przykład liturgia godzin - wyjaśnił ks. Wojtalewicz.

- Rekolekcje pokazują, że fundacja to nie jest proste rozdawnictwo pieniędzy potrzebującym, ale to jest formacja całego człowieka, także w jego wymiarze duchowym w duchu nauczania św. Jana Pawła II - dodał koordynator.

Stypendyści pochodzą z różnych miejscowości diecezji. Rekolekcje są dla nich także okazją do integracji. W piątek wzięli udział w koncercie rapera Tau w Koszalinie, a w sobotę zwiedzili atrakcje Kołobrzegu. W drugiej części dnia - podczas Eucharystii i spotkania opłatkowego - towarzyszył im bp Krzysztof Włodarczyk.

Damian Lebioda z Polanowa jest od 5 lat podopiecznym FDNT. Trafił do grona stypendystów podczas obozu letniego i dziś przypomina sobie, że początkowo bał się pierwszego spotkania z nimi. Zaskoczyło go, jak dobrze został przyjęty i jakich wartościowych ludzi spotkał. - Fundacja to dla mnie szansa na nawiązywanie relacji z wierzącymi rówieśnikami. Dzięki obozom letnim poznałem mnóstwo wspaniałych ludzi, z którym utrzymuję kontakt przed cały rok - powiedział Damian dodając, że wzmacnia go to do życia chrześcijańskimi ideałami na co dzień.

W diecezji przyznane są 22 stypendia FDNT gimnazjalistom i licealistom, rozpatrywanych jest kilkanaście kolejnych kandydatur, więc docelowo będzie ich ponad 30 w bieżącym roku szkolnym. Zależnie od wyników w nauce i sytuacji życiowej program stypendialny może być kontynuowany na dalszych etapach edukacyjnych, aż do ukończenia studiów.

Takich studenckich stypendiów jest w diecezji ok. 30. Formacja studentów odbywa się nie w diecezji, lecz w różnych, zazwyczaj dużych, ośrodkach akademickich w Polsce i przybiera formę duszpasterstwa akademickiego. Tygodniowy obóz dla studentów z całej Polski odbędzie się w najbliższe wakacje w Koszalinie. Przygotowaniem do formacji studenckiej jest trzecia forma wakacyjnego wypoczynku - wrześniowy obóz adaptacyjny dla maturzystów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..