Nowy numer 33/2020 Archiwum

Szczęśliwe Kaszuby

Kaszubskie kolędy zabrzmiały na Akademii Pomorskiej w Słupsku. Koncert poprzedziło wydanie krążka "Felix Cassubia".

Tradycją akademii jest, że przed świętami Bożego Narodzenia Instytut Muzyki zaprasza jej społeczność na Koncert Bożonarodzeniowy. W tym roku 13 grudnia w auli uczelni chór Iuventus Cantas wykonał kolędy z Kaszub i Kociewia. Koncert był zarazem debiutem artystycznym pierwszego rocznika.

- Zawsze jesteśmy ciekawi, co dla nas przygotowali. A ponieważ miewamy studentów z Kaszub, to już bywało, że w tych koncertach pojawiały się kolędy kaszubskie - powiedziała prof. Monika Zytke, dyrektor artystyczny Instytutu Muzyki Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Podkreśla, że tym razem były to nie tylko pojedyncze utwory, ale bogaty repertuar zaaranżowany przez nią i innych wykładowców AP, i uwieczniony na płycie. Krążek "Felix Cassubia" , nagrano w Polskim Radio Koszalin w czerwcu br. z udziałem wykładowców, studentów i absolwentów uczelni. Pojawiają się na nim kolędy z Kaszub i jedna z Kociewia, w różnych stylach, niektóre zaaranżowane tradycyjnie, inne jazzowo.

Pomysł na płytę z repertuarem kolęd w języku kaszubskim ma, jak mówi prof. Zytke, kilka lat, ale dopiero w tym roku udało się go zrealizować, głównie dzięki wsparciu senatora Kazimierza Klejny, od czasów studenckich regionalnego działacza kaszubsko-pomorskiego.

- Początkowo niektórzy uczestnicy projektu pytali, czy nie lepiej nagrać polskie kolędy. Pokazałam im, że tutaj, na Pomorzu, brakuje nam pieśni naszych korzeni. Losy Pomorza były tak zmienne i tak różne kraje pojawiały się przez wieki tutaj na mapie, że Kaszuby to jedyne miejsce, gdzie pozostała żywa tradycja - powiedziała prof. Zytke.

- Ja też nie jestem Kaszubką - dodała - ale przed laty miałam okazję, dzięki franciszkaninowi o. Januszowi Jędryszkowi, nauczyć się tego, co to znaczy być tutaj, z tej ziemi. On mi pokazał Kaszuby jako region o niezwykłej historii , kulturze, które należy pielęgnować. I chcę się do tego przyczynić.

Płyta „Felix Cassubia” została wydana 6 grudnia, jest do nabycia w Polskim Radio Koszalin.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama