W 36. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w Czaplinku wniesiono drzwi z epoki nawiązujące do wydarzeń z Grudnia'70.
13 grudnia w Czaplinku odbyło się wydarzenie z cyklu "Czaplinek pamięta". Okazją była 36. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
Po Mszy św. w intencji Ojczyzny sprawowanej w parafii pw. Świętej Trójcy, przy akompaniamencie „Murów” Jacka Kaczmarskiego, reprezentacja męskich grup różańcowych wniosła do kościoła symboliczne „drzwi do wolności”. Drzwi z tamtej epoki, z napisem Solidarność i zarysem trzech gdańskich krzyży, nawiązywały do wydarzeń z Grudnia'70. znanych z „Ballady o Janku Wiśniewskim”.
Złożono na nich wymowne biało-czerwone goździki i zapalono „Światło Wolności”, aby upamiętnić ofiary okresu represji.
W prelekcji tematycznej ks. dr Jacek Brakowski, proboszcz parafii salezjańskiej, przybliżył tło historyczne i przebieg stanu wojennego. Po nim, spontanicznie spośród uczestników wystąpiła i zabrała głos Zofia Langowska, która podzieliła się dwoma osobistymi epizodami z kolportacji bibuły w dniach stanu wojennego.
Jako pamiątkę każdy uczestnik otrzymał okolicznościowy bilecik wraz z opornikiem, współcześnie już nie jako symbolem oporu, ale pamięci o minionych czasach.
Utwory barda Jerzego Hołowni ze Złocieńca dopełniły całości części artystycznej. Artysta na co dzień współtworzący zespół Byle do Góry przedstawił utwory poetki Aleksandry Bacińskiej inspirowane kazaniami ks Piotra Skargi. Archiwum Drużyny Prawego Czaplinka