Nowy numer 41/2019 Archiwum

Odkryj swój pomnik przyrody

Zostań odkrywcą i nadaj swoje imię nowemu pomnikowi przyrody - tak gmina Drawsko Pomorskie zachęca do poznawania piękna lokalnej przyrody i ochraniania jej perełek.

W tym celu ogłoszony został specjalny konkurs „Odkryj swój pomnik przyrody”. Jak wyjaśniają jego pomysłodawcy ziemia drawska obfituje w wiele dotąd nie docenionych tworów przyrodniczych. Mogą to być pojedyncze stare drzewa czy aleje ciągnące się wzdłuż niezbyt często uczęszczanych dróg, ale za pomniki przyrody uznane mogą zostać również źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie. Działalność człowieka mająca wpływ na środowisko przyrodnicze niesie ze sobą ryzyko pogarszania zasobów przyrodniczych. By temu zapobiec dotychczas niedocenione twory przyrody ożywionej i nieożywionej, można objąć formą ochrony przyrody w postaci pomnika przyrody.

- Aktualnie na terenie gminy Drawsko Pomorskie jest niespełna 30 obiektów otoczonych taką ochroną. Czy dużo? Nie potrafię jednoznacznie ocenić. Ale wiem, że nasza drawska przyroda zasługuje na więcej. Objęcie tworów przyrodniczych ochroną pomnikową zdecydowanie zwiększa szanse na ich przetrwanie. Lecz zanim nadany zostanie status pomnika przyrody, to należy najpierw odszukać taki wyjątkowy obiekt - wyjaśnia dr inż. Radosław Głuchowski, kierownik Referatu Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Drawsku Pomorskim, a zarazem przewodniczący Komisji Konkursowej. W jej składzie znaleźli się eksperci od dendroflory, naukowcy i pasjonaci.

Co zrobić, by wziąć udział w konkursie? Najpierw odnaleźć swojego „kandydata” a następnie zgłosić go do 30 czerwca na specjalnym formularzu do Komisji Konkursowej. Po wnikliwej ocenie nadesłanych zgłoszeń, zasięgnięciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, zostaną wyłonieni zwycięzcy konkursu, na których będą czekały nagrody rzeczowe oraz prawo do nazwania swoich pomników, co zostanie uwiecznione w aktach prawnych, podczas sesji Rady Miejskiej w Drawsku Pomorskim.

Regulamin konkursu można znaleźć na stronie www.drawsko.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL