Nowy numer 03/2020 Archiwum

Zorganizujmy tę wyjątkową Mszę w całej Polsce

Chcę dotrzeć z tym formularzem do każdej polskiej parafii i każdego księdza – mówi Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej. Inicjatywę oficjalnie wsparł Prymas Polski oraz bp Zadarko (Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Imigracji).

Inicjatywa odprawienia Mszy z wyjątkowego formularza w całej Polsce zaczęła się od odwiedzin Janiny Ochojskiej w Taizé. Dzięki zaproszeniu Braci w czasie tygodnia młodych opowiadała o sile małych kroków, którymi każdy z nas może zmieniać na lepsze swoją część świata. Każdego dnia brała udział w Eucharystii, podczas jednej z nich poruszyły ją słowa modlitwy brata Marka (jednego z polskich braci ze Wspólnoty z Taizé).

– Już na samym jej początku usłyszałam w antyfonie „Bóg rozkazał swoim aniołom, aby cię strzegli na wszystkich twych drogach”. „...Wzywać mnie będziecie, a ja was wysłucham i sprowadzę do domu ze wszystkich krajów waszego wygnania” – opowiada szefowa PAH.

Ochojska przyznaje, że brat Marek jest wrażliwy na los ludzi zmuszonych do opuszczania swoich domów i pokonywania tysięcy kilometrów w poszukiwaniu bezpieczeństwa oraz schronienia, pomyślała, że to powód tak pięknej modlitwy eucharystycznej.

Jak odkryła jednak, był to specjalny formularz mszalny (dostępny w mszale rzymskim, pozycja 40), z którego brat Marek korzysta raz w tygodniu.

Zrób to razem z nami 14 stycznia

Ochojska sprawdziła znajomość tego mszalnego formularza wśród grupy polskich księży, okazało się, że raczej nie wiedzieli o jego istnieniu.

– Dzisiaj moim największym marzeniem jest dotarcie do wszystkich parafii z prośbą o odprawienie tej Mszy. I wiem, że jest to możliwe – podkreśla.

14 stycznia 2018 roku, w niedzielę, obchodzony jest w całym Kościele katolickim Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Inicjatorzy akcji chcą, by tego dnia wykorzystano właśnie zapomniany formularz Mszy.

– Wezwanie do modlitwy według formularza „Mszy za uchodźców i wygnańców" jest spełnieniem prośby papieża Franciszka o regularną modlitwę za uchodźców. Zachęcam wszystkich księży, żeby 14 stycznia odprawili mszę świętą według formularza – komentuje inicjatywę bp Zadarko, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Imigracji.

Sprawę wsparł również Prymas Polski abp Wojciech Polak: – Serdecznie zachęcam, abyśmy w naszych parafiach posługiwali się tym formularzem, zwłaszcza w te dni, w których Kościół modli się za tych, którzy uciekając przed wojną i prześladowaniem musieli opuścić swoją ojczyznę, swój dom i za tych, którzy w drodze do lepszego świata stracili życie.

Jak można dołączyć?

Są trzy sposoby:

1. Jeśli jesteś księdzem, 14 stycznia skorzystaj z tego mszalnego formularza.

2. Jeśli nie jesteś księdzem, opowiedz o pomyśle swojemu proboszczowi / wikaremu.

3. Jeśli masz znajomego księdza, prześlij do niego zaproszenie do akcji.

Zgłoszenia

Na stronie inicjatywy (mszazauchodzcow.pl) można znaleźć mapę Polski z zaznaczonymi kościołami, w których 14 stycznia zostanie odprawiona Msza za wygnańców i uchodźców. Na tej stronie, jak również w specjalnym wydarzeniu na Facebooku (www.facebook.com/events/314526749040842/) można znaleźć wszelkie potrzebne informacje oraz tekst samego formularza znajdującego się również w Mszale Rzymskim.

« 1 »
 • Szolga
  09.01.2018 09:35
  Szolga
  Widzę nagłówek "Zorganizujmy TĘ Mszę...". Zastanawiam się "jaką?", więc wchodzę poczytać dalej. Czytam "zajawkę", a w niej "Chcę dotrzeć z TYM formularzem..."- nadal nie wiem jakim. Czytam dalej: "Inicjatywa odprawienia Mszy z WYJĄTKOWEGO formularza...". Ok TEN formularz jest WYJĄTKOWY. Nadal nic wiadomo. Potem podano fragmenty antyfon- jest to jakaś wskazówka, ale nadal nie wiadomo o co chodzi. Dalej "był to specjalny formularz mszalny (dostępny w mszale rzymskim, pozycja 40)". No to mamy namiar. Ci którzy akurat mają mszał pod ręką mogą sobie poszukać... Potem pozostaje już tylko "sprawdziła znajomość TEGO mszalnego formularza", "o odprawienie TEJ Mszy", "zapomniany formularz Mszy". Dopiero w przedostatnim akapicie autor wspomina nazwę formularza. Krótko mówiąc czytelnik czyta 3/4 artykułu nie wiedząc o co chodzi (chyba że przerwie by sprawdzić w mszale jego pozycję) i po wielu "Tego" i "Tym" w końcu poznaje jego nazwę. Najlepiej, żeby wówczas już wiedząc o co chodzi przeczytał artykuł na nowo, z pełnym zrozumieniem jeśli dotychczasowa forma przekazu jeszcze go do tego nie zniechęciła. Mnie z pewnością.
  doceń 6
 • re
  09.01.2018 11:38
  po tym poznasz fałszywy kościół, tj stosunek do inwazji islamskiej.
 • gosc
  09.01.2018 13:00
  Przeczytajcie państwo dokument soborowy "Nostra aetatae" i życiorys jednego z autorów i ojców VATII Gregory Bauma.
  doceń 11
 • Kuba
  10.01.2018 07:01
  Sposób, w jaki wielu dyskutantów wypowiada się o migrantach świadczy o irracjonalnym lęku i pogardzie do nich, jakby nie byli ludźmi. To nie chodzi o chęć czy brak chęci ich przyjmowania, bo to sprawa polityczna i jasne, że można mieć w tej kwestii takie lub inne zdanie.

  Ale język jakiego używacie jest wg mnie zupełnie niechrześcijański. Świadczy raczej o ksenofobii, hołdowaniu lękom, a nie miłości, o myśleniu w kategoriach swój-obcy, bardziej o zamiarze ochrony terytorium i dóbr własnego plemienia, niż o ludziach w potrzebie. I jeszcze tkwiąc w takich pogańskich postawach sprawiacie wrażenie zadowolonych z siebie arcy-chrześcijan.

  Przydałoby się Wam przeczytać ten formularz (jest na stronie organizatorów, to jedna strona) i przemodlić sprawę waszej postawy jego słowami.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama