GN 29/2021 Archiwum

Sprawiedliwa wśród Narodów Świata

Urodzona w Pile franciszkanka została pośmiertnie uhonorowana za ratowanie żydowskich dzieci podczas niemieckiej okupacji.

Siostra Anna Tekla Budnowska ze zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi urodziła się w Pile 7 lipca 1907 r. W czasie okupacji niemieckiej, będąc pod stałym zagrożeniem denuncjacji i represji, ukryła 23 dzieci żydowskich w szkole klasztornej w Łomnej, gdzie pełniła funkcję przełożonej domu.

Tytuł Sprawiedliwej wśród Narodów Świata został jej przyznany we wrześniu ubiegłego roku, ale do tej pory Departament Sprawiedliwych w ambasadzie Izraela w Polsce szukał rodziny siostry, aby wręczyć medal i podziękowania. Udało się to dopiero miesiąc temu w Pile. Bliscy odnaleźli się w mieście, w którym franciszkanka przyszła na świat.

- Kolega z pracy zapytał zaintrygowany zbieżnością nazwisk. Skontaktowałem się z Ambasadą w Warszawie i okazało się, że to chodzi właśnie o moją ciocię. Oczywiście wiedzieliśmy o jej działalności podczas wojny, chociaż nie zdawaliśmy sobie pewnie sprawy z tego, jak wielkie znaczenie miała. Sama niewiele o tym wspominała. Była z tych ludzi, którzy więcej robią niż mówią - mówi Jan Budnowski, siostrzeniec uhonorowanej zakonnicy.

Pan Jan odbierze medal przyznany jego cioci 22 stycznia na uroczystości w Gnieźnie.

Siostra Anna Tekla Budnowska zmarła 17 marca 1994 r. w Warszawie.

Więcej o s. Budnowskiej w jednym z kolejnych wydań papierowych "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego". 

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama