Przybyli do Żydowa, żeby śpiewać Dzieciątku, nie tylko dla laurów, ale i dla frajdy bycia wspólnotą.
IV Parafialny Przegląd Kolęd i Pastorałek zgromadził 21 stycznia w kościele parafialnym w Żydowie 19 wykonawców – solistów i zespoły, nie tylko z okolic, ale nawet ze Szczecina. Śpiewacy walczyli o statuetkę Niebiańskiego Anioła, ale większość przyznawała, że nie o rywalizację, a o wyśpiewanie radości wiary im chodzi (choć zdarzało się, że ci najmłodsi schodzili ze sceny we łzach z powodu zapomnianej zwrotki).
Przewodniczący jury Tadeusz Cieślak z Drzewian, emerytowany śpiewak operowy, obecnie wykładowca akademicki poleca, by modlitwę wyrażać poprzez śpiew. – Śpiew kolędowo-pastorałkowy jest wartością samą w sobie. Powinniśmy robić jak najwięcej, by rozśpiewywać starych i młodych – zachęcał. Podkreślił, że warto szkolić zarówno samych solistów, ponieważ oni w indywidualnym występie potrafią wyrazić bardzo osobistą, wręcz duchową wypowiedź; natomiast śpiewanie w zespole daje okazję do pogłębienia dodatkowych umiejętności: zestrojenia się w głosach, przestrzegania rytmu, budowania jednolitości.
Z inicjatywą przeglądów kolędowych wyszedł przed laty ks. Tomasz Rembelski, wówczas nowy proboszcza parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Żydowie. – Bardziej niż o konkurs i rywalizację, chodzi nam o przegląd. Działania, jakie podejmujemy w parafii, mają integrować nie tylko naszych wiernych, ale też szerszą społeczność. Chcemy przez wszystko, co robimy tworzyć wspólnotę – powiedział ks. Rembelski.
– Pan Bóg nas powołał do bliskości ze sobą i chcemy to wyrażać poprzez bliskość z aniołami, które nieustannie Go wychwalają – powiedział przebrany w anielski uniform Paweł Jarociński, katecheta z Drzewian. Za nim przyjechała tu grupka rodziców i dzieci, tworzących razem scholę. To sposób na podtrzymywanie tradycji, ale i integrowanie się małych wiejskich środowisk.
Rozumie to Grzegorz Lipski, burmistrz Polanowa, który towarzyszy przeglądowym potyczkom. – Dla społeczności całej gminy Polanów Przegląd Kolęd i Pastorałek w Żydowie jest bardzo ważną inicjatywą nie tylko w wymiarze religijnym, ale również kulturalnym – powiedział.
Nagrodzeni w konkursie: w kategorii przedszkolaków - Zosia Joniec z Żydowa, w kategorii kl. IV-VI - Mikołaj Kopczacki ze Szczecina, schola Radość z Biesowic; w kategorii zespół: Olszyna z Żydowa. Po raz pierwszy przyznaną nagrodę publiczności zdobyła Lena Rajtar z Polanowa. Nagroda grand prix trafiła do chóru Pasjonata z Siemianic.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawował "Gość Niedzielny".