GN 29/2021 Archiwum

Potrzeba więcej troski o ubogich

Rozpoczęła się kampania informacyjna Caritas "Pomagam bliźniemu". Chodzi o to, by coraz lepiej troszczyć się o ubogich, chorych i potrzebujących pomocy.

Kampania Caritas, której celem jest pozyskanie funduszy w ramach przekazania 1 proc. podatku na jej cele statutowe, w dużym stopniu umożliwia realizowanie troski Kościoła o najuboższych.

W ubiegłym roku z odpisu podatników za rok 2016 Caritas pozyskała blisko 190 tys. - Warto podkreślić, że te pieniądze wracają do diecezji, przeznaczamy je m.in. na działalność Parafialnych Zespołów Caritas, które biorą pod opiekę ubogich i bezdomnych w swojej okolicy - powiedział ks. Tomasz Roda, dyrektor CDKK.

W ramach akcji "Pomagam bliźniemu" w ubiegłym roku Caritas zrefundowała turnusy rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych, wykupiła lekarstwa osobom niezamożnym, zakupiła kilka wózków inwalidzkich i sprzęt rehabilitacyjny. Środki finansowe wspierają także wyrównywanie szans dzieci i młodzieży z rodzin ubogich - poprzez zakup wyprawek szkolnych, zajęcia edukacyjne, wyjazdy, wypoczynek letni i zimowy czy funkcjonowanie świetlic.

Mimo życzliwości darczyńców nie każdemu udaje się pomóc materialnie. - Wnioski, które ludzie składają z prośbą o wsparcie przekraczają nasze możliwości finansowe. W ubiegłym roku opiewały one na sumę 370 tys., a zebraliśmy 190 tys. - wylicza ks. Roda podkreślając zarazem wdzięczność wobec darczyńców. - Jednak jak widać dużo jeszcze brakuje.

Dyrektor podkreśla atut dystrybucji środków przez Caritas, które dzięki dobrej orientacji wolontariuszy w potrzebach ubogich zamieszkałych na terenie parafii, trafiają do osób rzeczywiście potrzebujących pomocy. - Nasi wolontariusze są tam na miejscu, na tyle blisko, by dostrzec problemy i biedę konkretnych ludzi - zapewnia ks. Roda.

Koszalińska Caritas oferuje pomoc w przygotowaniu rocznego rozliczenia podatku PIT wszystkim podatnikom, którzy zechcą jej przekazać 1 proc. podatku. Osoby, które chciałyby skorzystać z tej pomocy, mogą przyjść z odpowiednimi dokumentami do sekretariatu koszalińskiej Caritas, mieszczącej się na ul. bp. Czesława Domina 8, codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 8-16.

Podobnej pomocy udzielają wolontariusze wielu Parafialnych Zespołów Caritas.

Więcej informacji na stronie Caritas diecezjalnej w zakładce "Pomagam bliźniemu".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama