GN 29/2021 Archiwum

Pomnik "Inki"

Ma w Pile srebrne serce, teraz będzie miała też pomnik! Inicjatorzy upamiętnienia Danuty Siedzikówny „Inki” planują uroczyste odsłonięcie w marcu. Na razie trwa zbiórka.

Przedsięwzięcie jest częścią przygotowywanych w tym roku po raz kolejny Pilskich Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Oprócz kilkudziesięciu wykładów, zawodów sportowych, konkursów dla dzieci oraz publikacji organizatorzy chcieliby, żeby punktem centralnym uroczystości było poświecenie pomnika „Inki”.

- Pomnik „Inki” stanie się kolejnym ważnym momentem naszej działalności, mającej na celu utrwalanie pamięci o tej dzielnej sanitariuszce 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, zwłaszcza wśród młodzieży, do której w Kościele są posłani salezjanie. Dodać w tym miejscu należy, że Danuta Siedzikówna, należy do grona salezjańskich wychowanków z Różanegostoku - wyjaśnia ks. Jarosław Wąsowicz, koordynator pilskich obchodów, propagator i organizator wielu wydarzeń przywracających pamięć o Żołnierzach Wyklętych.

Pilski salezjanin jest m.in. inicjatorem akcji „Serce dla Inki”. Srebrne serca zawierające grudkę ziemi z odnalezionego grobu sanitariuszki pojawiają się w różnych miejscach Polski, wkrótce dotrą także na Wileńszczyznę. Pierwsze z nich umieszczone zostało w kościele pw. Świętej Rodziny w Pile. Przy tej świątyni także ma stanąć pomnik Danuty Siedzikówny.

Informacji o zbiórce można szukać na stronie internetowej www.swietarodzina.pila.pl.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama