Koszalińsko-Kołobrzeski

Kołobrzeżanie laureatami nagrody ks. Domańskiego

Katarzyna i Jacek Pechmanowie z Kołobrzegu zostali docenieni za propagowanie kultury inspirowanej wartościami chrześcijańskimi oraz patriotycznymi.

Kapituła XXXIII edycji Nagrody Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” im. ks. Bolesława Domańskiego doceniła wieloletnią działalność małżonków Katarzyny i Jacka Pechmanów zaangażowanych w kołobrzeskim Stowarzyszeniu Katolicka Inicjatywa Kulturalna, pomysłodawców i organizatorów takich wydarzeń jak Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta "Herbertiada", Festiwal "Nadzieja" im. Jacka Kaczmarskiego, Kołobrzeskie Dni z Rotmistrzem Witoldem Pileckim, Dni Katyńskie.

Prócz kołobrzeżan nagrodę przyznano również gdańszczance Krystynie Holly - za formowanie młodego pokolenia w duchu Pięciu Prawd Polaków oraz dr. Krzysztofowi Szczurowi ze Szczecina - za wytrwałą służbę na rzecz pamięci o historii kresów wschodnich.

Gala wręczenia nagród nastąpi 18 marca o godz. 16 w Studiu Koncertowym S1 im. Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin.

Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" przyznaje nagrodę im. ks. Bolesława Domańskiego za wybitne osiągnięcia naukowe, działalność społeczną, kulturalną, artystyczną, osobom, a także instytucjom, które w swojej pracy i działalności nawiązują do życia, dzieła i ideałów patrona nagrody wyrażonych w Pięciu Prawdach Polaków w Niemczech uchwalonych na Kongresie w Berlinie w 1938 roku: 1. Jesteśmy Polakami; 2. Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci; 3. Polak Polakowi Bratem; 4. Co dzień Polak Narodowi służy; 5. Polska Matką naszą – nie wolno mówić o Matce źle.

Ks. dr Bolesław Domański (1872-1939) - gorliwy kapłan i patriota, prezes Związku Polaków w Niemczech zwany "ksiądzem Patronem" Polaków. Przeciwstawiał się germanizacji, propagował polską oświatę i wychowanie. Ideowiec uznający działania podejmowane wyłącznie środkami prawnymi i prawymi. Propagował poszanowanie każdego człowieka, budził dumę narodową i radość z faktu przynależenia do narodu. Mobilizował chłopów do utrzymania ziemi w rękach polskich poprzez dążenie do postępu gospodarczego drogą szerzenia oświaty rolniczej, rozwijania spółdzielczości i wytrwałej pracy; organizator Kółek Rolniczych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..