Nowy numer 08/2024 Archiwum

Dar juniora dla seniora

Caritas zaprasza, by tegoroczny Wielki Post przeżyć w duchu solidarności międzypokoleniowej. 23. Jałmużna Wielkopostna ma być wyrazem troski najmłodszych o najstarsze pokolenie.

Do akcji włączają się szkoły i parafie na terenie całego kraju. Trafiło do nich ponad 650 tysięcy skarbonek wielkopostnych, w tym 40 tys. w naszej diecezji.

Poprzez wielkopostną kampanię Caritas po raz kolejny zwraca uwagę społeczeństwa na problemy osób starszych, nie tylko te materialne, ale również na problem osamotnienia. Jałmużną może być bowiem zarówno datek do skarbonki, jak i czas poświęcony na spotkanie i wysłuchanie drugiej osoby.

"Bardzo bym chciał, żeby jałmużna stała się dla wszystkich prawdziwym, autentycznym stylem życia. Bardzo bym chciał, abyśmy, jako chrześcijanie, brali przykład z apostołów i widzieli w możliwości dzielenia się z innymi naszymi dobrami konkretne świadectwo komunii, jaką żyjemy w Kościele" - pisze papież Franciszek w orędziu na Wielki Post 2018.

Poza osobami starszymi Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej chce objąć w tym czasie opieką mieszkańców koszalińskiego Domu Samotnej Matki, który czeka gruntowny remont. Jak informuje ks. Tomasz Roda, dyrektor CDKK, już zgłaszają się osoby, które swoją jałmużnę decydują się przeznaczyć na ten właśnie cel.

- Apelujemy do wszystkich, by wspomogli nas w trosce o samotne matki i ich dzieci - powiedział dyrektor. - Warto przez 40 dni Wielkiego Postu podejmować wyrzeczenia właśnie z myślą o tym konkretnym miejscu i ludziach, którzy tam przebywają pod naszą opieką.

W ubiegłym roku diecezjanie złożyli do skarbonek 59 tys. złotych.

Jałmużna Wielkopostna jest ekumeniczną akcją charytatywną organizowaną przez Caritas Kościoła Katolickiego, Eleos Kościoła Prawosławnego oraz Diakonię Kościoła Ewangelickiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy