Nowy Numer 38/2020 Archiwum

Przedświątecznie w sklepach

Akcja ruszyła w piątkowe popołudnie i potrwa całą sobotę. Zbiórka żywności Caritas odbywa się w supermarketach po to, by zaprosić do niej szerszy krąg darczyńców.

Wyrazem przedświątecznej atmosfery w sklepach nie musi być wyłącznie wielkanocny asortyment. Za sprawą Caritas zakupy mogą stać się okazją do dobroczynności.

Tak się dzieje w drugi weekend marca, gdy wolontariusze Caritas przeprowadzają 14. ogólnopolską zbiórkę żywności pod hasłem „Tak, pomagam!”.

W naszej diecezji obecni są w sklepach sieci Biedronka, Polomarket i Lewiatan, gdzie przekonują robiących zakupy do wsparcia ubogich i zbierają od nich artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia i łatwe w przechowywaniu.

Celem akcji jest przygotowane paczek i świątecznych posiłków dla osób najuboższych i bezdomnych. Paczki trafią do takich osób w parafiach oraz do bezdomnych i podopiecznych Domu Miłosierdzia Bożego w Koszalinie, gdzie odbędzie się uroczyste świąteczne śniadanie wielkanocne.

W tegorocznej wielkanocnej zbiórce bierze udział 50 Parafialnych Zespołów Caritas z terenu naszej diecezji, które są obecne w 60 sklepach.

Do akcji włączyli się także wolontariusze Domu Miłosierdzia Bożego, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z ul. Rzecznej oraz uczniowie szkół.

Pola Klimsiak i Gabrysia Zalewska z koszalińskiego ekonoma dyżurowały w piątkowe popołudnie w jednej z Biedronek. Pola od podstawówki bierze udział w akcjach z Caritasem, także tym razem zdecydowała się pomóc ludziom w potrzebie. - A dlaczego nie? Nas to nic nie kosztuje, a możemy pomóc - powiedziała. Pierwszoklasistka dodaje, że w jej klasie co najmniej połowa uczniów bierze udział w tej lub podobnych akcjach charytatywnych.

- Może ja też kiedyś będę potrzebowała pomocy i wtedy ktoś mi pomoże - przewiduje Gabrysia i dodaje, że już sprawiła komuś radość swoim udziałem w akcji. - Moja mama się cieszy.

Zbiórka wiosenna cieszy się mniejszym zainteresowaniem niż zimowa, do której przystępuje więcej parafii, zdolnych przeprowadzić akcję w 80-90 sklepach. W grudniu 2017 r. Caritas zebrała w ramach "Tak, pomagam!" 13 ton produktów spożywczych.

Produkty żywnościowe można składać również w parafiach u wolontariuszy Caritas oraz w centrali Caritas - do Wielkiego Czwartku włącznie.

„Tak, pomagam!” to akcja ogólnopolska. Włącza się w nią 20 tys. wolontariuszy parafialnych i szkolnych Caritasów. Osoby potrzebujące można również wesprzeć wysyłając w trakcie zbiórki „Tak, pomagam!” SMS pod charytatywny numer 72052 z hasłem PACZKA (koszt: 2,46 zł z VAT).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama